УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Зошто помошниот судија бараше автограм од Холанд?

Романскиот помошник Октавиан Совре ги зачуди сите со својот потег по натпреварот помеѓу Манчестер Сити и Борусија кога во тунелот побара автограм од норвешкото чудо, што е вон кодексот на однесување на официјалните лица.

Многумина го критикуваа за неговиот непрофесинален однос откако романскиот помошен судија беше фатен во кадар како по завршувањето на натпреварот бара автограм од Ерлинг Браут Холанд.

Норвежанецот беше на „Итихад“ во вторникот кога неговата Борусија му се спротивстави на Манчестер Сити во првиот четврфинален натпревар од Лигата на шампионите и загуби со 2:1.

Причината поради која Совре постапил вака непрофесионално, сепак не е за критика. Имено, тој собира автограми од познати спортисти кои потоа ги продава на аукција собирајќи пари кои се наменети за деца кои страдаат од тешка форма на аутизам во неговата родна Романија.

„Автограмот е за благородна цел. Можеби луѓето не знаат, но Тави е директно инволвиран во поддршката на асоцијацијата. Многу ни има помогнато изминативе години“, вели Симона Злибут, претседателка на Asociația SOS Autism Bihor во изјава за Gazeta Sporturilor.

Холанд одеше кон соблекувалната во подтрибинскиот простор кога Совре му пријде. Норвежанецот без приговор ги потпиша црвениот и жолтиот картон, иако се гледа како прво зачудено го прашува нешто.

Remote video URL

Совре беше фатен како прекршува едно непишано правило кои ги спречува судиите да комуницираат со фудбалерите на персонално ниво. Gazeta Sporturilor открива дека Совре сакал да земе автограм и од Пеп Гуардиола, но успеал само Холанд да го начека.

Кога на преносот камерите го фатија контроверзниот момент, првичните реакции беа доста нападни кон Романецот.

„Имаа доста тешко прво полувреме, а направија и доста грешки. Може да бидеш фан, но не смееш да го правиш тоа пред останатите играчи. Едноставно е недолично“, рече поранешниот фудбалер Овен Харгривс кој го коментираше натпреварот за BT Sport.

„Никогаш не е вистинско време за тоа, едноставно не прави добра слика за судиите. Детска работа“, рече поранешниот бек на „Граѓаните“, Џолион Лескот.

„Ми кажаа за тоа, но не го видов. Можеби е фан. Зошто да не? Судиите беа одлични, натпреварот мина без проблеми. Немаше пенал, и ВАР го потврди тоа. Можеби побарал за неговиот син или ќерка“, изјави Гуардиола на пресот по натпреварот откако беше запрашан за случката.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Фудбал

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Read more

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Read more

Јуве без Роналдо против Аталанта

Read more

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе