Зошто пријателството со бившите не е баш добра идеја?

Нина Атвуд, експертка за врски, смета дека пријателството со бившите партнери може да предизвика низа емотивни турбуленции во животот.

Кога и да останат пријатели со поранешниот партнер, луѓето главно тоа го прават затоа што се плашат од соочување со животот без тие луѓе кои некогаш многу им значеле, луѓе со кои делеле длабока емотивна врска, смета таа.

„Тешко е да се ослободиме од чувството на жал за тоа што можевме да го имаме со бившиот, а го немавме“, вели Нина.

Нејзината колешка Линси Кригер исто така тврди дека пријателството со бившите само го влошува односот.

„Во повеќето случаи е многу подобро да заборавиме на сè и да се концентрираме на подобри можности. Ако останете блиски со личност во која некогаш сте биле вљубени, тоа создава одреден притисок, не баш здрав. На пример, може да делува обесхрабрувачки на идејата за повторно излегување. Ако упорно го имате бившиот на ум, нема да одите напред. Ќе ги споредувате потенцијалните партнери со бившиот и потсвесно ќе им наоѓате грешки слични на претходниот партнер“, вели таа.

Кога размислуваме за старата врска спомените сами се враќаат. Со самото размислување за тоа може да ви дојде желба да ѝ пружите уште една шанса на претходната врска.

„Треба да сфатите дека здравите и силните односи не можат лесно да се распаднат. Ако навистина сте сакале да останете заедно, ќе бевте сè уште еден покрај друг. Но, ако работите едноставно не функционираат треба да признаете дека едноставно е дојден крајот, советуваат експертите за врски.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Љубов и секс

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Read more

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Read more

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе