Зошто Рамазан е најсветиот месец во исламската култура?

За време на Рамазан муслиманите имаат за цел духовно да пораснат и да изградат посилна врска со Бог.

Секоја година муслиманите ширум светот со нетрпение го очекуваат појавувањето на новата месечина, која официјално го одбележува првиот ден од Рамазан, деветтиот месец во исламскиот календар и најсвет месец во исламската култура.

Овој месец за исламските верници е свет бидејќи во него почнала објавата на Куранот.

Исламскиот календар е лунарен календар и месеците осговараат на почетокот на новите месечени фази. Со оглед на тоа што исламскиот календар е пократок за 11 до 12 дена од сончевата година, датумот на почеток на Рамазан се менува.

Почетокот и крајот на Рамазан го одредува одборот за набљудување на Месечината, кој се наоѓа во Саудиска Арабија. Држави како Египет, Бахреин, Кувајт, Оман, Катар и ОАЕ се водат според саудиското одредување, како и други земји како што се Индонезија, Либан, Мароко, Сирија, балканските држави... Останатите се водат спопред сопствени набљудувања на младата месечина.

Како се слави Рамазан?

За време на Рамазан муслиманите имаат за цел духовно да пораснат и да изградат посилна врска со Бог, или Алах. Тоа го прават така што се молат и го читаат куранот, а се воздржуваат од оговарање, лажење и кавги.

За време на целиот месец, помеѓу изгревањето и заоѓањето на сонцето, за сите муслимани е обавезен постот (освен за болни, трудници, патници, стари луѓе и жени што имаат менструација). Пропуштените денови од постот може да се надокнадат во остатокот од годината.

Оброците се прилика за муслиманите да се соберат со другите во заедницата и заедно да го прекинат постот. Појадокот пред зората, или сухур, обично се прави во 4 часот утрото пред првата молитва во денот, Фаџр или Сабах намаз.

Вечерниот оброк, ифтар, може да почне кога ќе заврши молитвата на зајдисонцето, Магреб - обично околу 7 и 30 часот, но варира во зависност од периодот во годината кога се паѓа Рамазан.

Бидејќи пророкот Мухамед постот го прекинувал со урми и чаша вода, муслиманите јадат урми и за сухур и за ифтар. Урмите се богати со хранливи материи, лесно се варат и на телото му обезбедуваат шеќер по долгиот ден постење.

По последниот ден од Рамазан, мислиманите го прославуваат неговиот крај со Рамазан бајрам - фестивал за прекин на постот - кој почнува со заедничка молитва в зори. Во трите дена славење, учесниците се собираат да се помолат, јадат, разменуваат подароци и оддаваат чест на починатите роднини. Некои градови се и домаќини на карневали и големи молитвени собирања.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе