Зошто размислуваме за бившите?

На некои љубовни врски луѓето мислат со месеци, години, па понекогаш и со децении подоцна. Експертите имаат објаснување за тоа.

Одвојуваат неколку причини зошто размислуваме за поранешните партнери:

1. Осаменост

Најчеста причина е осаменоста. Семејниот терапевт Нили Стајнберг од Бостон вели дека е природно да ни недостасува личноста која била важен дел од вашиот живот.

„Една работа е важна, дали размислувате за него кога сте осамени или кога ви е убаво? Кога се присетувате на човекот којшто некогаш сте го сакале? Зар не би требало, ако вашите мотиви се здрави и исправни, да посакате да е со вас кога сте среќни и супер си минувате, така што можете да  уживате заедно и во убави моменти? Ако се сеќавате на него кога сте тажни, осамени и ви е досадно, немојте да му се јавите, ниту да му пишувате“, советува таа.

2. Досада

Ако ви е тоа потребно само за да го пополните времето, повторно сте на лош пат.

„Проблемот е во тоа што таквото размислување ви одзема време и енергија кои би требало да си ги посветите на себе или доколку сте спремни, да им дадете шанса на други мажи“, вели Нили.

3. Страв

„Луѓето често ги обзема мисла дека со раскинувањето сè е изгубено. Се појавува чувство на страв и многумина мислат дека поранешниот партнер е нешто најдоброто што им се има случено. Сепак, ако таа врска била онаа вистинската, не би дошло до раскинување“, советува Стајнберг.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Љубов и секс

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Read more

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Read more

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе