Зошто размислуваме за бившите?

На некои љубовни врски луѓето мислат со месеци, години, па понекогаш и со децении подоцна. Експертите имаат објаснување за тоа.

Одвојуваат неколку причини зошто размислуваме за поранешните партнери:

1. Осаменост

Најчеста причина е осаменоста. Семејниот терапевт Нили Стајнберг од Бостон вели дека е природно да ни недостасува личноста која била важен дел од вашиот живот.

„Една работа е важна, дали размислувате за него кога сте осамени или кога ви е убаво? Кога се присетувате на човекот којшто некогаш сте го сакале? Зар не би требало, ако вашите мотиви се здрави и исправни, да посакате да е со вас кога сте среќни и супер си минувате, така што можете да  уживате заедно и во убави моменти? Ако се сеќавате на него кога сте тажни, осамени и ви е досадно, немојте да му се јавите, ниту да му пишувате“, советува таа.

2. Досада

Ако ви е тоа потребно само за да го пополните времето, повторно сте на лош пат.

„Проблемот е во тоа што таквото размислување ви одзема време и енергија кои би требало да си ги посветите на себе или доколку сте спремни, да им дадете шанса на други мажи“, вели Нили.

3. Страв

„Луѓето често ги обзема мисла дека со раскинувањето сè е изгубено. Се појавува чувство на страв и многумина мислат дека поранешниот партнер е нешто најдоброто што им се има случено. Сепак, ако таа врска била онаа вистинската, не би дошло до раскинување“, советува Стајнберг.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Љубов и секс

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Кои се најсреќните, а кои најтешките години во бракот?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе