Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

А.С.
/ 27.01.2022 / 18:55

За да одговориме на ова прашање, прво мора да разграничиме што значи „диета“.

Диетата е едноставно „начин на исхрана“, а ригорозните режими што подразбираат намалување или целосно откажување на одредена храна не може да бидат одржливи на долги патеки и не може да бидат долгорочен начин на исхрана.

Кога го изложувате телото на намалено внесување на количина на храна или скратување на одредена група храна, резултатите можеби ќе бидат видливи за скоро време, но штом престанете да го правите тоа и се вратите на старите навики, килограмите ќе се вратат, а можеби ќе бидат проследени и со здравствени проблеми.

Ваквите методи и режими се неодржливи на подолг период бидејќи во поголемиот број случаи, едноставно не можете да бидете функционални и да имате енергија. Не е ништо ново кога ќе речеме дека умереноста е клучна за многу работи во животот, а тука спаѓа и храната.

Ригорозните диети, оние што се темелат на ограничување на количините и видот на храна, можеби се добредојдени кога е потребно за кратко време да се симнат повеќе килограми, како на пример пред операција или ако сте решиле да направите драстична промена во изгледот и начинот на живот, на пример мора да ослабете за да може да почнете да се занимавате со некаква физичка активност.

Она што не смеете да го заборавате е дека по ригорозната диета треба да се држите до исто така контролиран режим на исхрана, но не и да се прегладнувате или лишувате од одредена храна што ви е потребна за нормално функционирање.

Освен ако немате медицинска потреба од тоа, не скратувајте ниту една група храна од вашето мени. Она што треба да го скратите, не само поради вишокот килограми, туку и поради квалитетот на живеењето, е брзата и пржена храна, газираните пијалаци и претераната количина благо.

Кога сте решиле да слабеете, прво направете контрола на порциите, избирајте здрави намирници и здрав начин на готвење, почнете со редовна физичка активност и најважно од сѐ: имајте реални очекувања од вашето тело.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Фит

За цврсти мускули: 15-минутни интензивни домашни вежби

Read more

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Read more

За цврсти и убави раце: 12 минути најдобри вежби со тегови

Read more

Што јаде Ибра за да биде во топ форма?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најстрашни хибридни животни кои навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

За цврсти мускули: 15-минутни интензивни домашни вежби

Читај повеќе

Кои промени се случуваат ако имате секс секој ден, цела година?

Читај повеќе

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Читај повеќе

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Читај повеќе

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе