Зошто роботот ANYmal е сериозна конкуренција на Spot?

Популарниот робот-куче Spot на компанијата Boston Dynamics доби сериозна конкуренција. Швајцарската компанија ANYbotics го претстави ANYmal, робот дизајниран да патролира низ индустриски комплекси и да истражува тешко пристапни локации.

Опремен со софистицирани оптички, аудио и топлотни сензори, како и со посебна камера, со леснотија го скенира опкружувањето.

Роботот располага со AI алгоритам со кој детектира потенцијален проблем и испраќа извештај до дежурниот техничар. На овој начин се скратува време за дијагностика и решавање проблеми.

Кога ќе ја заврши задачата, роботот автоматски се приклучува на станица за полнење, а неговата батерија гарантира автономија до 90 минути.

Отпорен е на прашина и на вода, па може да се користи во сите услови.

Remote video URL
Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе