Зошто Роналдо ги лакира ноктите на нозете?

Навивачите приметија на фотографиите објавени на социјалните мрежи дека Кристијано Роналдо има лакирани нокти на нозете, па многумина се запрашаа зошто е тоа така.

Иако овој тренд денес е релативно популарен меѓу некои мажи, Роналдо своите нокти не ги лакира од естетски причини, туку од практични.

Португалецот објави фотографија како се опоравува во сауна во Саудиска Арабија, а на навивачите око им фатија неговите лакирани ножни нокти.

Германски Bild тврди дека спортистите ги лакираат своите нокти за да стават заштитен слој на нив кој ги штити од габични и останати бактериски заболувања. Токму тоа е причината зошто и Роналдо ги лакира своите ножни нокти.

„Многу спортисти го прават ова за да ги заштитат ноктите од габи и бактерии кога со часови се затворени во испотени патики. Тоа го правеше и Мајк Тајсон“, пишуваат германските медиуми.

Истиот трик го користи и поранешниот УФЦ тешкашки шампион Андреј Арловски, а борачите лакот го ставаат и за да ги зацврстат ноктите. Лакот не само што ги зацврстува, туку и ги штити од оштетувања за време на борбите.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Фудбал

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Read more

Модриќ стана капитен на Реал

Read more

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Read more

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе