Зошто се бакнуваме со затворени очи?

Повеќето луѓе ги затвораат очите додека се бакнуваат, но има и некои кои секогаш ги држат очите отворени. Bright Side одвои неколку причини зошто се бакнуваме со затворени очи.

Резултатите од неколку студии покажале дека мозокот потешко се фокусира ако наоколу има повеќе визуелни дистракции. Нашата можност да ги чувствуваме работите се намалува, ако очите имаат многу работа.

Сакаме повеќе да почувствуваме

Затворањето на очите ни помага повеќе да се фокусираме, исто така ни помага да ја почувствуваме сензацијата на бакнежот, бидејќи му дозволуваме на мозокот да се концентрира на допирот.

Се чувствуваме помалку ранливо

Бакнувањето е една од најинтимните активности, а некои луѓе притоа се чувствуваат ранливо. За да избегнеме ситуација на непријатност, автоматски ги затвораме очите кога некој ќе тргне да нè бакне.

Алтернативата е чудна

Иако контактот со очи е посакуван, тоа не е така кога станува збор за бакнувањето. На некој може да му биде непријатно ако забележи дека го гледате во очи додека се бакнувате. Науката вели дека мозокот би можел да се преоптовари со сензации, па може или премногу да чувствувате или воопшто ништо.

Тагови
реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Љубов и секс

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Read more

Пет совети што ќе ви го подобрат сексуалниот живот

Read more

Дали ве бие глас на лош љубовник?

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе