Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Сликата на камиони што фрлаат сол на патиштата ја поврзуваме со зимата, но ова не е единственото време од годината кога се користи индустриска сол на патиштата.

Солта на патиштата за време на снежни врнежи и мраз нѐ спасува од лизгање и губење контрола над возилото, додека во текот на жешките летни месеци има сосема друга функција.

Имено, во лето може да се користи за спречување на топење на асфалтот со апсорпција на влага од околниот воздух и ладење на асфалтот.

Исто така, се отстранува вишокот на влага од самиот асфалт, што го прави помалку леплив и спречува негова деформација и оштетување.

Друга опција е истурање на слој прав од тврд камен врз асфалтот, со што се стабилизира мекиот битумен и површината на патот.

Различни земји прифаќаат различни методи. Така, на пример, во континентална Европа (Холандија) користат сол за време на летните жештини, додека Британците преферираат да истураат слој од фино иситнети камени честички на патиштата.

Овој втор метод е попопуларен кај сопствениците на постари автомобили, бидејќи каросеријата на овие возила не е толку добро заштитена од корозија како кај новите.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе