Зошто се менува бојата на очите на бебињата и кога се случува тоа?

Многу деца се раѓаат со сини очи, кои по одредено време се менуваат како што растат. Дали некогаш сте се запрашале зошто се случува ова?

За да разберете како очите ја добиваат својата боја, прво мора да ја разберете улогата на шареницата, кој се нарекува и ирис. Тоа е мускулна структура која ја опкружува зеницата и контролира колку светлина допира до окото.

Ирисот има заден слој (познат како пигментен епител) и преден слој, или строма. Повеќето луѓе имаат кафеава боја во пигментниот епител. Сепак, количината на пигмент во стромата е она што ја одредува бојата на очите.

„Ирисот содржи многу меланоцити кои го содржат целиот меланин. Сините очи содржат минимална количина на пигмент, додека кафените очи имаат високо ниво на меланин“, вели д-р Емили М. Зепеда.

Ирисот на бебињата не содржи многу меланин при раѓање. Недостатокот на меланин овозможува светлината да се рефлектира од ирисот, предизвикувајќи очите да изгледаат сини.

Со текот на времето, меланоцитите продолжуваат да се развиваат и да произведуваат меланин. Некои деца ќе ја задржат сината боја на очите, но многумина ќе доживеат промена. Како што се развива меланин, очите може да потемнат до зелени, кафеави или боја на лешник.

„Опсегот на време кога бебето ќе ја добие 'вистинската' боја на очите варира, но тоа обично се случува помеѓу 6 и 9 месеци“, вели Зепеда.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more

Како помалку да се потите на високи температури?

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летото?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе