Зошто сѐ почесто се возат електрични автомобили?

Користењето електричен автомобил во кој било поголем град заштедува многу време и пари.

Одржливоста може да биде главната причина за возење на целосно електричен автомобил, но во никој случај не е единствената. Освен што е добро за планетата Земја, користењето е-автомобил е добро и за возачите. Ова се најчестите причини зошто сѐ повеќе возачи ширум Европа бираат електрични автомобили.

Збогум на сообраќајниот метеж

Можноста да се избегнат типичните метежи во сообраќајот е една од стимулациите со кои сѐ повеќе и повеќе градови ги наградуваат корисниците на електрични автомобили. Во многу европски градови е дозволен е-автомобилите да возат во лентите за автобуси. Се нагласува случајот со Мадрид, каде што можете да возите во лента специјално резервирана за специјални возила или за еколошки автомобили. Благодарение на оваа мерка, ако живеете во предградие, можете да ги намалите дневните патувања до работа за околу 30 минути на ден. За многу корисници, ова е главната причина за избор на електричен автомобил.

Лесно паркирање

Друг голем дневен предизвик за возачите во повеќето градови е наоѓање паркинг место. Затоа, сè повеќе градови им нудат на возачите на електрични возила посебни поволности, како што се бесплатни или поевтини резервирани места за паркирање. Тие можат да паркираат во сина и зелена зона без плаќање и без временско ограничување.

Возете во центарот на градот

Речиси 300 европски градови имаат т.н. „зони со ниски емисии“. И тој број расте. Шпанскиот закон за климатски промени, на пример, ги обврзува сите градови со повеќе од 50.000 жители да создадат зони со ниски емисии и да го ограничат сообраќајот со поголеми емисии до 2023 година. Електричните автомобили се решение за ограничувањата во градовите и со нив можете да се извозите до центарот на градот.

Полни, вози

Веќе има повеќе од 150.000 јавни точки за полнење во Европа. Градовите се свесни дека мораат да изградат електрична мрежа за полнење на електрични возила и даваат стимулации за поставување станици за полнење во приватни куќи и компании. Покрај тоа, хотелите, рестораните и трговските центри на клиентите им нудат бесплатни места за паркирање како и дополнување на електрична енергија.

Поминете повеќе километри за помалку пари

Електричните возила имаат сѐ поголем опсег, така што новите градски електрични автомобили можат да поминат и до 350 километри со едно полнење. Приближно 100 километри возење со електричен автомобил ве чини околу 1 евро, се разбира во зависност од земјата.

Субвенции и пониски даноци

Целта е масовно ширење на електричната мобилност со пристапни цени за електричните автомобили. Сепак, електричните возила сѐ уште се поскапи од оние опремени со мотор со внатрешно согорување, па затоа клучна е директната поддршка за нивно купување, што варира од од 3.000 до 5.000 евра во зависност од земјата. Покрај тоа, постојат различни даночни олеснувања за возачите кои поседуваат и редовно користат електричен автомобил.

реклама

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Авто новости

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Read more

Seat ја претстави освежената Ibiza

Read more

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Read more

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Read more
 

Автомобили

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Читај повеќе
  • filter

Seat ја претстави освежената Ibiza

Читај повеќе

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Читај повеќе

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Читај повеќе
  • filter

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Bentley Continental GT Speed Convertible

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за гумите пред да ги смените за претстојната сезона

Читај повеќе

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе