Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Кога станува збор за оралната хигиена, вие сте одговорни - редовно ги миете забите, користите конец за заби и специјализирани четки. Меѓутоа, кога ќе дојде до расипување на забите, изненадени сте и се прашувате каде погрешивте.

Четкање на забите и користењето конец и специјални четки се само дел од битката за борба против расипување на забите. Да, дури и со добар режим за орално здравје, сепак е можно да се развијат стоматолошки проблеми како кариес.

Правилната орална хигиена е неопходна за здрави заби и непца. И тоа е особено важно за луѓето склони кон кариес.

Стоматолозите ги наведуваат овие неколку причини за кариес и покрај добрата орална хигиена, како и што можете да направите за да го намалите ризикот од кариес.

Генетика

Ако членовите на вашето семејство се склони кон расипување на забите, можеби се прашувате дали вашата ДНК има врска со вашите стоматолошки проблеми. Прашањето е дали некој може да се роди со таква предиспозиција? Одговорот е до одреден степен потврден.

Иако лошата орална хигиена и храната можат значително да придонесат за расипување на забите, истражувањата покажуваат дека генетиката исто така може да игра улога во ризикот од развој на кариес.

Гените поврзани со кариес најчесто се вклучени во производството на емајл, лачењето плунка или имунолошки одговор. Генетиката, исто така, делумно може да го одреди типот на бактерии што живеат во вашата уста, што може да ве направи, во поголема или помала мера, подложни на расипување на забите и заболување на непцата.

Повлекување на непцата

Дали забележавте дека непца ви се повлекуваат во последно време? Веројатно се случило повлекување на непцата, состојба во која дел од коренот на забот кој станува чувствителен на дразби станува видлив бидејќи не е покриен со заштитниот, најтенкиот и најцврстиот слој на забот наречен глеѓ.

Повлекувањето на непцата може да ги оштети забите и оралното здравје воопшто. Фактори како периодонтитис, несоодветна протеза и пушење, меѓу другите, може да ги зголемат шансите за повлекување на непцата.

Стегање на забите

Стегањето на забите, познато и како бруксизам, е вообичаена навика што може да го наруши вашето орално здравје.

Притисокот што се применува на забите во овој феномен може да предизвика фрактури во постојните пломби и на самите заби, што ги прави поподложни на кариес.

Бруксизмот е поврзан и со повлекување на непцата, што, како што веќе знаеме, може да го зголеми ризикот од развој на расипување на забите.

Заштитниците за заби што се носат додека спиете може да бидат ефикасен начин за намалување на негативните ефекти од бруксизмот.

Исхрана

И покрај добрите навики за орално здравје, лошата исхрана често ќе доведе до развој на расипување на забите.

Сигурно веќе знаете дека соковите, спортските пијалоци, минералната вода и слатките можат да придонесат за расипување на забите. Но, има и други видови храна што се лоши за забите, бидејќи можат да ги зголемат шансите за развој на кариес.

Ако често јадете храна или консумирате пијалоци со висока содржина на киселина (газирани пијалоци или сос од домати), тоа може да предизвика расипување на забите, предизвикувајќи распаѓање на глеѓта.

Лепливата храна, како путер од кикирики или сушено овошје, може да се задржи на емајлот, зголемувајќи го времето на изложеност и веројатноста за развој на расипување на забите.

Рафинираните јаглехидрати како тестенини, бел леб и компири се распаѓаат во шеќер кога се изложени на бактерии во устата, што исто така може да ги оштети забите.

Не мора целосно да ја избегнувате оваа храна, но размислете да го ограничите внесот ако сте склони кон расипување на забите.

Намалено лачење плунка

Луѓето со хронично сува уста може да бидат изложени на поголем ризик од кариес затоа што не произведуваат доволно плунка што природно ги плакне забите.

Бидејќи сува уста често е несакан ефект на друг здравствен проблем, како што е дијабетес, но исто така и лекови, важно е да разговарате со лекар или стоматолог кој може да помогне да се идентификува основната причина.

За да ја ублажите непријатноста предизвикана од сува уста, можете да користите средства за плакнење на устата и пастили без алкохол кои помагаат устата да биде влажна.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе