Зошто се појавуваат бели дамки на ноктите и како да се ослободите од нив?

Исто како косата и кожата, ноктите со текот на времето се менуваат. Ноктите се создадени од протеин познат како алфа-кератин кој делува како полимер за да овозможи заштитен слој за кожата под нив.

Што се всушност белите дамки на ноктите?

„Белите дамки на ноктите обично се знак на оштетување на ноктите поврзано со сувост или траума“, вели д-р Пол Џерод Френк, козметички дерматолог во Њујорк и автор на книгата „The Pro-Aging Playbook“.

Луѓето кои ги гризат ноктите се склони да добиваат бели траги, заедно со оние кои често добиваат маникир. Многу ретко се појавуваат поради недостиг на одредени минерали како цинк или калциум.

Белите дамки можат да бидат предизвикани и од наследен ген, додека во друг случај можат да укажуваат на габична инфекција или алергиска реакција од акрилни или гел маникири.

„Габите на ноктите може да се појават кога ги изложувате ноктите на топло, влажно опкружување, а и бактериите и габите може да влезат во текот на потсекување нокти, особено ако инструментите не се стерилни“, вели д-р Френк.

Како да се ослободите од нив?

Ако белите дамки се резултат од повреда, докторот советува да ги оставете ноктите да пораснат.

„Ако станува збор за алергиска реакција, избегнувајте го алергенот што ја предизвикува реакцијата“, вели тој.

Исто така, добро е да јадете храна богата со витамини, минерали и есенцијални масни киселини. Тоа вклучува лосос, јајца, зелена салата, немасно месо и слично.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Здравје

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Read more

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Read more

Дали треба да пиеме витамински додатоци во есен? 

Read more

Морско оревче: Лековит зачин со кој треба да бидете внимателни

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе