Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

А.С.
/ 26.01.2023 / 14:20

Ако една од одлуките за поздрав живот ви е да почнете повторно (или за првпат) да вежбате, една работа е сигурно дека ќе ви се случи. Ќе излезете од теретана во одлична состојба и два дена подоцна се будите со болки по целото тело.

Овој феномен на „одложена болка“ ги интригира научниците и експертите за фитнес. Токму затоа се посветени многу време и внимание да се одгатне овој феномен. Иако не е даден конкретен одговор зошто се јавува таа болка два дена по вежбањето, научниците нудат еден прилично прифатлив одговор.

Болката по вежбање обично кулминира 24-48 часа по тренинг на кој сме вложиле напор и се смета дека сме ги активирале мускулите до степен на кинење на мускулните влакна.

Оваа одложена или задоцнета болка се нарекува „мускулна болка со одложен ефект“ (DOMS) и се јавува бидејќи откако мускулот ќе се оштети за време на вежбањето, потребно е време да почне процесот на закрепнување, велат научниците.

Кога се кине мускулното ткиво, не само што локалните клетки помагаат во заздравувањето и отстранувањето на оштетените протеини, туку и клетките на имуниот систем се локализираат кај оштетеното место за да помогнат во заздравување и закрепнување на оштетеното ткиво.

Како резултат на тоа, на тоа место се случува одреден степен на воспаление на локално ткиво, додека локалните клетки, имуните клетки, заздравувањето и протеините, и многу други фактори што го стимулираат заздравувањето мигрираат на местото на направената штета.

Иако овој процес е дел од она што придонесува за болката поврзана со DOMS, е важен аспект од реакцијата на вежбањето што мора да се случи. Обично по неколку дена, DOMS се смирува и ова покажува дека процесот на заздравување се случил.

Ако болката трае подолго или е многу јака, тоа може да значи дека повредата или штетата е многу поголема и дека ќе ви треба подолг период на заздравување меѓу тренинзи.

Интензитетот, траењето и видот на вежбањето, како и вашето ниво на физичка спремност, се фактори што влијаат колку тежок случај на DOMS ќе доживеете по вежбањето.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Фит

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Read more

Пет причини зошто не губите килограми, а се трудите да слабеете

Read more

Кое е најдобро време да јадете јаглехидрати, како леб и тестенини?

Read more

Митови за вежбањето при бременост: Дали трудниците треба да вежбаат?

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе