Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

А.С.
/ 22.07.2021 / 15:40

На годишен летен одмор одиме за да се опуштиме, а тоа значи дека ќе се опуштиме и во навиките на јадење и физичка активност. Тоа веднаш се покажува на линијата или на вагата.

Секој има потреба од одмор и релаксација од стресот, а тоа често вклучува и фина храна и некои алкохолни пијалоци. И, тоа е во ред, сѐ додека не претераме и сфатиме дека сето тоа почнува да се одразува на килажата.

Ова се едни од најлошите навики, кои скоро сите ги прават кога се на летен одмор и се здебелуваат.

Не пиете доволно вода

Бидејќи го носите шишето со вода насекаде, треба да го носите и на одмор. Без разлика дали сте на активен одмор или уживате на плажа, важно е да пиете доволно вода. Така се ладиме, но исто така ја надополнуваме течноста што телото ја изгубила преку потењето.

„Заборавате“ да ја спакувате облеката за вежбање

Најдовте место во куферот за комбинации за сите временски услови, но не и за облеката за вежбање? Ако не понесете опрема за вежбање, многу е веројатно дека нема да извежбате ниту еднаш додека сте на одмор, а со опуштеноста во однос на исхраната, ќе направите двојно поголема штета.

Јадете сè

Без разлика дали сте во хотел каде имате понуда „all inclusive“ или сте во нова и непозната дестинација и сакате да ги испробате сите специјалитети, ова не е добро за вашата линија. Кога ќе пробате од сè по малку, калориите се натрупуваат во текот на денот, и ако не вежбате, нема каде да ги потрошите.

Пиете само коктели

Алкохолните пијалоци сами по себе се празни калории, а коктелите се уште и полни со шеќер. Сето ова во никој случај не оди во прилог на вашата линија.

Легнувате доцна и спиете до доцна

Добро е познато дека недостатокот на сон лошо влијае на телото, па дури и на телесната тежина. Телото едноставно нема доволно време да се опорави и да се одмори и немате доволно енергија за вежбање во текот на денот.

Откако ќе легнете доцна, спиете повеќе следното утро, а тоа не е добитна комбинација за одржување на линијата. Имено, едно истражување покажало дека луѓето кои стануваат подоцна внесуваат скоро 300 калории повеќе дневно отколку ранобудниците.

Го прескокнувате појадокот

Едноставно кажано, луѓето кои појадуваат здрав и нутриционистички богат појадок, во просек губат повеќе тежина од оние кои го прескокнуваат тој оброк.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фит

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Read more

Храна што треба да ја избегнувате доколку сте на диета

Read more

Три најдобри и три најлоши вежби за гради

Read more

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Read more
 

Магазин

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои овој август ќе имаат проблеми во љубовната врска

Читај повеќе

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Читај повеќе