Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

А.С.
/ 02.07.2022 / 12:30

На годишен летен одмор одиме за да се опуштиме, а тоа значи дека ќе се опуштиме и во навиките на јадење и физичка активност. Тоа веднаш се покажува на линијата или на вагата.

Секој има потреба од одмор и релаксација од стресот, а тоа често вклучува и фина храна и некои алкохолни пијалоци. И, тоа е во ред, сѐ додека не претераме и сфатиме дека сето тоа почнува да се одразува на килажата.

Ова се едни од најлошите навики, кои скоро сите ги прават кога се на летен одмор и се здебелуваат.

Не пиете доволно вода

Бидејќи го носите шишето со вода насекаде, треба да го носите и на одмор. Без разлика дали сте на активен одмор или уживате на плажа, важно е да пиете доволно вода. Така се ладиме, но исто така ја надополнуваме течноста што телото ја изгубила преку потењето.

„Заборавате“ да ја спакувате облеката за вежбање

Најдовте место во куферот за комбинации за сите временски услови, но не и за облеката за вежбање? Ако не понесете опрема за вежбање, многу е веројатно дека нема да извежбате ниту еднаш додека сте на одмор, а со опуштеноста во однос на исхраната, ќе направите двојно поголема штета.

Јадете сè

Без разлика дали сте во хотел каде имате понуда „all inclusive“ или сте во нова и непозната дестинација и сакате да ги испробате сите специјалитети, ова не е добро за вашата линија. Кога ќе пробате од сè по малку, калориите се натрупуваат во текот на денот, и ако не вежбате, нема каде да ги потрошите.

Пиете само коктели

Алкохолните пијалоци сами по себе се празни калории, а коктелите се уште и полни со шеќер. Сето ова во никој случај не оди во прилог на вашата линија.

Легнувате доцна и спиете до доцна

Добро е познато дека недостатокот на сон лошо влијае на телото, па дури и на телесната тежина. Телото едноставно нема доволно време да се опорави и да се одмори и немате доволно енергија за вежбање во текот на денот.

Откако ќе легнете доцна, спиете повеќе следното утро, а тоа не е добитна комбинација за одржување на линијата. Имено, едно истражување покажало дека луѓето кои стануваат подоцна внесуваат скоро 300 калории повеќе дневно отколку ранобудниците.

Го прескокнувате појадокот

Едноставно кажано, луѓето кои појадуваат здрав и нутриционистички богат појадок, во просек губат повеќе тежина од оние кои го прескокнуваат тој оброк.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фит

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Read more

Вежби што ќе ви помогнат да трчате побрзо

Read more

Четири знаци кои покажуваат дека итно ви е потребен одмор од вежбање

Read more

Експертите го открија најдоброто време од денот за вежбање - се разликува кај жените и мажите

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе