Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Лековитите својства на маслиновото масло се познати уште одамна. Ладно цедено маслиново масло е добар извор на витамин Е, кој има моќно антиоксидантно делување и е извор на незаситени масни киселини кои го штитат здравјето на целокупниот организам.

Досегашните истражувања покажаа дека маслиновото масло е одлично е за здравјето, затоа што го намалува ризикот од настанување на рак на дебелото црево, болести на црниот дроб, астма, дијабетес и помага за намалување на холестерол. Секојдневно земајте маслиново масло затоа што може да го подобри вашето здравје и изглед, тврдат научниците.

На Медитеранот, маслиновото масло служело како средство за плаќање, а во средниот век се користело за плаќање наместо готовина. Го употребувале како лек, козметичка состојка, а златарите со маслиново масло ги полирале драгите камења.

Камен во бубрег

Пет дена пред појадок, ручек и вечера, земајте лажичка нерафинирано маслиново масло и можете да додадете малку сечкан магдонос.

Варење на храна

Пијте лажичка маслиново масло секое утро пред јадење.

Висок притисок

Сварете 20 маслинови лисја во 300 мл вода. Потоа тргнете од оган, засладете го со шеќер и пијте два пати на ден, пред појадок и вечера.

По срцев удар

Измешајте две лажички сечкан маслинов лист и сипете во 700 мл врела вода. Додадете една лажица лист од нане и цвет од лаванда, оставете да отстои два часа, исцедете и пијте 100 мл секој час.

реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Здравје

Како да разликувате постпородилна тага од депресија?

Read more

Јадењето месо е поврзано со низа болести, не само со рак

Read more

Зошто треба да ја наведнете главата напред кога ви тече крв од носот?

Read more

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете брза храна?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Читај повеќе

Многу Ромки жртви на насилство чувствуваат дека да се биде добра жена значи да се трпи насилство

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Иста тежина, различна форма

Читај повеќе

Забранета голотија во Занзибар, дури и за туристите

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Со недели го барал автомобилот паркиран во катна гаража

Читај повеќе

Како да разликувате постпородилна тага од депресија?

Читај повеќе

Не, Илон Маск не е мртов

Читај повеќе

Вака Американците се подготвуваат за зомби апокалипса

Читај повеќе