Зошто сексот е најдоброто нешто што може да го направите пред спиење?

Убаво размислете: што правите откако ќе си легнете навечер, трудејќи се да заспиете? Читате книга? Слушате подкаст? Скролате на социјалните мрежи?

За среќа, и научните истражувања покажуваат дека најдобра навика пред спиење е  - сексот.

Во едно најново истражување спроведено на 460 испитаници на возраст од 18 до 70 години, 64% од нив рекле дека подобро спиеле ако претходно имале секс со партнерот/партнерката.

Бонус научен факт: Квалитетот на сонот е поголем ако и двајцата доживеете оргазам!

Како сексот помага побрзо да заспиете и да имате поквалитетен сон?

„Додека имате секс, не мислите што ќе правите следниот ден, не чепкате бесцелно низ телефонот, имате многу убаво и потребно оттргнување на вниманието“, изјави доктор Мишел Ластела, специјалист за спиење и сон, за Adelaide Now.

Начинот на кој сексот помага подобро да спиете можно е да биде поврзан и со вашиот пол.

„Кај жените се намалува нивото на естроген после секс, што го засилува REM циклусот за подлабок сон. Кај мажите се лачи хормонот пролактин по оргазам, за што е потврдено дека има поврзаност со поспаноста“, вели психологот Рејчел Нидл, кодиректорка на Modern Sex Therapy Institutes.

Ако ви треба уште убедување зошто вечерва треба да го вклучите флертувањето на најјако, прочитајте за што сѐ друго е добар сексот.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Љубов и секс

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Read more

Зошто секогаш паѓаш на „лузери“?

Read more

Интересни факти за сексот кои веројатно не ги знаете

Read more

Сите женски оргазми не се исти, постојат 3 вида

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе