Зошто смартфоните се толку добри, а батериите толку лоши?

Телефонските батерии се лоши, недоверливи и малку траат – ова не е претпоставка, туку факт. Дури и огромните телефони, кои имаат исто така огромни батерии, не можат да работат цел ден без да бидат приклучени на полнач. Епа, како технологијата за смартфони напредна толку многу, а батериите останаа толку лоши?

Не беше отсекогаш така. Во едно минато време, пред десетина години, телефоните имаа одлични батерии кои знаеја да траат и до пет, шест дена без да имаат потреба од полнач. Но, оттогаш смартфоните напреднаа, а развојот на батериите стагнираше и сега сме дојдени до степен да ризикуваме да останеме без батерија ако излеземе надвор од домот на цел ден без полнач.

Според Венкат Сринивасан, директорот на Колаборативниот центар за наука за складишна енергија, одговорот е многу едноставен: Муровиот Закон ја претекна технологијата на батериите - значејќи дека телефоните станаа подобри и имаат поголеми побарувачка за енергија – многу побрзо отколку што може да постигне индустријата за батерии.

реклама

Мобилни

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Read more

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Read more

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Read more

Нови видеа

play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more
play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more
play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more
play_arrow

Споредба на Хрватска и Србија

Read more
play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more
play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more
play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more