Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

 Не е тајна дека како старееме сѐ потешко го поднесуваме мамурлакот.

На 20-тина години, после пијана ноќ можевте да станете и нормално да функционирате, но 10 години подоцна ќе се разбудите со пулсирање во главата, дехидрираност и мачнина во стомакот. Како поминува времето, симптомите на мамурлак стануваат полоши.

Има многу терории за тоа зошто потешко го поднесуваме мамурлакот кога сме постари, но малку од нив биле научно поткрепени.

Сепак, на крај заклучокот е дека се работи за комбинација од неколку фактори:

Се менува составот на организмот

Кај повеќето луѓе со тек на годините се зголемува количината на масно ткиво, а се намалува мускулната маса. Со оглед на тоа дека 75% од составот на мускулите е вода, а масното ткиво содржи само 10% вода, алкохолот подолго се задржува во телото, бидејќи организмот со масно ткиво потешко го преработува. Исто така, пониското ниво на вода значи дека има поголема опасност од дехидрирање.

Помалку ензими во црниот дроб

Метаболизмот на алкохолот го обавуваат ензимите во црниот дроб кои го разградуваат и го исфрлаат од организмот. Бидејќи со текот на годините се лачат сѐ помалку ензими и метаболизмот на алкохолот е помалку делотворен.

Телото побавно закрепнува

Во 30-тите организмот веќе потешко се бори против болести, инфекции и умор, а тоа значи дека после пијана ноќ побавно ќе се справува и со последиците од пиењето и журкањето.

Поретко претерувате со пиење

Помладите луѓе почесто излегуваат и почесто пијат алкохол. Кај оние кои пијат помалку, црниот дроб не е навикнат или е одвикнат од алкохол, така што периодичното тешко пијанство му доаѓа како шок.

*Конзумирајте алхохол одговорно!

Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Здравје

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Read more

И благите случаи со ковид може да доведат до проблеми со вниманието и меморијата

Read more

Најмоќниот природен лек за респираторниот тракт

Read more

Како бананите помагаат за поздрави црева и варење на храната?

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе