Зошто сум горда феминистка?

Верувам во феминизмот како движење што се бори за еднакви права на мажите и жените. Феминизмот што ми треба не знае за супериорност.

Гордо се идентификувам како феминистка бидејќи верувам дека борбата сѐ уште трае, бидејќи за пошироката јавност зборот „феминизам“ уште носи негативен предзнак, бидејќи верувам дека „феминизам“ не е лош збор.

 

Феминистка сум бидејќи имаме уште пат до преиспитување и соборување на патријархатот и неговите вредности кои сѐ уште мажоцентрично ги диктираат политиките.

 

Феминистка сум бидејќи верувам дека еднаквоста почнува од домот, каде треба исто да ги воспитуваме машките, женските деца и оние кои се чувствуваат понаку, да им ги овозможиме истите права, слободи и пристап до образование, работни места и управувачки позиции.

Феминистка сум бидејќи верувам во еднаквоста на луѓето, еднаквост што не познава пол, род, раса, националност, религија, сексуална ориентација, туку само луѓе.

 

Феминистка сум бидејќи верувам дека не треба да замижуваме и замолчуваме пред родово базираната неправда и насилство, без разлика на кој род припаѓаме. Насилство е насилство. Феминистка сум бидејќи случаи како „Јавна соба“ уште се влечат низ лавиринтите на службите наместо да бидат решени пред да настрадаат уште девојки и жени. Феминистка сум бидејќи и во општество соочено со случај како „Јавна соба“ ниту една јавна политичка личност, ни мажи, ни жени, не излегоа веднаш со осуда на делото и барање правда.

 

Феминистка сум бидејќи уште го користиме изразот „мажот помага“ во домашните обврски и воспитувањето на децата и тоа го сметаме за достигнување. Тоа е и негов дом и тоа се и негови деца.

 

Феминистка сум бидејќи сакам да гледам како расте бројот на мажи феминисти кои согледуваат колку е штетен патријархатот и со своите дела и постапки покажуваат дека не се сметаат за супериорни над жените или повредни од нив врз основа на полот. Феминистка сум за сите мажи кои ќе се побунат кога колешката која работи на иста позиција зема помала плата.

Феминистка сум бидејќи додека не ја избориме борбата за еднаквост меѓу мажите и жените, како ќе ја водиме борбата за еднаквост по други основи? Феминистка сум бидејќи не сакам да израсне уште една генерација деца кои не го добиле разбирањето, прифаќањето и негувањето на нивната различност.

 

Феминистка сум бидејќи уште владее менструална сиромаштија и нема бесплатни хигиенски производи достапни во училиштата, факултетите и на јавни места, додека расте „розовиот данок“ на „женски“ производи.

 

Феминистка сум бидејќи родово базираното семејно насилство се смета за „семеен проблем“, а не кривично дело.

 

Феминистка сум бидејќи ни се потребни повеќе жени донесувачи на одлуки бидејќи донесуваме одлуки за сите, вклучувајќи ги и жените.

 

Да, јас сум горда феминистка и верувам во еднаквост што ќе создаде еден поправичен свет. Како тогаш се разликувам од тебе?

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more

Теми и коментари

Пријавување родово базирано насилство: Колку пати жртвата ја преживува траумата?

Read more

Зошто ми е доста од Фејсбук експерти или - Кога треба да заќутиме?

Read more

Негрижата за Маврово

Read more

Зошто македонските фудбалери во албумот на Panini се по маици?

Read more
 

Ново

Вухан ќе ги тестира сите 11 милиони жители по појава на коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради неисплатени плати работник во Германија сруши половина зграда

Читај повеќе

Бил Гејтс од вчера и официјално разведен

Читај повеќе

Од денеска целосна забрана за движење во шумски предели

Читај повеќе

Расте бројот на новозаразени со коронавирусот во Скопје и Тетово

Читај повеќе

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Читај повеќе

Незначителен пад на температурата, до четврток земјава во портокалова фаза

Читај повеќе

Во Кочани огнената стихија оштети куќи и возила, десетина граѓани завршија во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе