Зошто токму сега се појавуваат нови варијанти на коронавирусот?

Како и секој вирус, SARS-CoV-2 постојано мутира од почетокот на пандемијата. До ноември 2020 година, се чини дека тоа не беше важно. Тогаш, научниците во Велика Британија забележаа алармантна промена: Вирусот се мутираше на начин што го правеше попренослив. За еден месец, слични извештаи се појавуваа низ целиот свет. Одеднаш, се чинеше дека вирусот се менува со застрашувачка брзина.

SARS-CoV-2 всушност, не мутирал побрзо. Наместо тоа, дозволувајќи му да се шири низ целиот свет, ние само му дадовме сѐ повеќе и повеќе можности да мутира додека се мултиплицира. Резултатот е дека, по безброј случајни мутации, постојат знаци дека вирусот почнува да се прилагодува на нашата природна одбрана. И бидејќи е сосема нормално вирусот да се менува со текот на времето, не треба да очекуваме да престане. Единствениот вистински начин да се запрат тие промени е да престанеме да му даваме толку многу можности на вирусот.

реклама

Наука

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Read more

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Read more

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Read more

Нови видеа

play_arrow

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more
play_arrow

Ги разбиваме најчестите митови за Бермудскиот триаголник

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Read more
play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more
play_arrow

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more
play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Read more
play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more
play_arrow

Трејлерот за последната сезона на „The Walking Dead“ е прилично брутален

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more
play_arrow

30 интересни факти за „Interstellar“

Read more
play_arrow

Олимпијада во верзија на Реми Галард

Read more