Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Корисниците на Facebook Messenger можеби ќе размислат да се откажат од популарната апликација по совет на експертот за сајбер безбедност Зак Дофман.

Тој вели дека со користење на услугите во сегашната состојба може сериозно да се ризикува пресретнување на пораките испратени преку платформата.

„Треба да ја префрлите лична комуникација и разговорите и сè што сакате да остане безбедно, барем на WhatsApp - или, уште подобро, на Signal“, ги предупредува Дофман сите корисници, во текстот објавен во Forbes.

Звучи прилично драматично, но тој има многу добра поента. За оние кои не се свесни, Messenger допрва треба да воведе end-to-end енкрипција во својот сервис како стандардна опција. Без да скокате во поставките, започнете нов разговор - вашите пораки нема да бидат заштитени од љубопитните погледи. Ова во основа значи дека сè што е испратено помеѓу уредите може да биде пресретнато и читано од трети лица.

Додека WhatsApp, покрај Signal, е една од оние апликации што воведоа ваков тип на енкрипција, Messenger заостанува. Може да се испрати шифрирана порака преку таен разговор во Messenger, но ова не е вклучено по дифолт и не функционира кај групни разговори.

Компанијата е свесна дека не ја исполнува оваа безбедносна мерка, во неодамнешната објава на нејзината веб-страница се вели: „Ние работиме напорно за да воведеме стандардна енкрипција од крај до крај во сите наши услуги за пораки“. Messenger се подобрува бидејќи Facebook неодамна воведе бројни алатки за приватност и безбедност, вклучувајќи повеќе поставки за приватност, заклучување апликации, посигурни барања за пораки, ограничувања за препраќање пораки и многу повеќе.

Сепак, нема значајна енкрипција и сè додека не биде воведена во 2022 година, можеби е поумно да се најде друг начин за комуникација со пријателите и семејството.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе