Зошто треба да јадете диња во текот на летото?

Сите видови зеленчук и овошје делуваат позитивно на нашето здравје, особено кога ги консумираме во текот на сезоната. Во текот на летото особено предност треба да ѝ дадете на дињата.

Содржи 90% вода, скоро колку и лубеницата. Има природни електролити – калиум, магнезиум и калциум. Тоа значи дека со огромна брзина го хидрира организмот, а тоа е потребно особено во врелите денови.

Најзначајна е количината на бетакаротен што се содржи во дињата, оваа хранлива состојка е заслужна за прекрасната портокалова боја во организмот се претвора во витамин А, моќен антиоксиданс, витамин којшто го штити здравјето на очите и на кожата.

Со витамин Ц, неопходен за синтеза на колаген, може да бидете сигурни дека само едно парче диња дневно има сличен ефект на нанесување на некоја добра, квалитетна крема.

Растителните влакна помагаат во варењето на храната и здравјето на цревата. Дињата содржи и витамин Б9, корисен за одржување на добра меморија.

Тагови
реклама

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more
Крадец фатил за врат штипјанка и ѝ украл златен синџир

Крадец фатил за врат штипјанка и ѝ украл златен синџир

Read more

Италија од 3 јуни ги отвора границите

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Здравје

Pfizer: Вакцината е безбедна за деца од 5 до 11 години

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more

Како времето минато пред екрани влијае врз здравјето на тинејџерите?

Read more

Како да се решите од отоци на нозете?

Read more
 

Магазин

Колку парови го „преживуваат“ неверството?

Читај повеќе

Pfizer: Вакцината е безбедна за деца од 5 до 11 години

Читај повеќе

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Читај повеќе

Како времето минато пред екрани влијае врз здравјето на тинејџерите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се решите од отоци на нозете?

Читај повеќе

Што е здравствена анксиозност и какви се последиците?

Читај повеќе

Кога жените имаат најсилен сексуален нагон?

Читај повеќе
  • filter

Модни совети што можеме да ги позајмиме од уникатниот уличен стил во Москва

Читај повеќе
  • play_arrow

20 начини како да топите калории без вежбање

Читај повеќе