Зошто треба да јадете јаткасти плодови?

Јаткастите плодови треба да бидат дел од секојдневната исхрана и се препорачуваат за ужинка.

Ве заситуваат, содржат протеини и добри маснотии, витамини од Б и Е групата, како и магнезиум, калиум, калциум, фосфор, цинк и железо.

Може да ги консумирате секој ден, само не треба да претерувате. На овој начин, не само што позитивно влијаат на здравјето, туку и на изгледот.

Дневниот препорачан внес е 30 грама. Исто така, може да ги додадете во свежото овошје, во колачи или грчки јогурт.

Бадеми

Бадемите ги зајакнуваат коските, но и мускулите. Тие се одличен извор на фосфор и магнезиум, ја ублажуваат анксиозноста и ја елиминираат несоницата.

Ф’стаци

Ф’стаците го регулираат шеќерот во крвта и го поттикнуваат метаболизмот.

Ореви

Оревите содржат антиоксиданси. Познато е дека се одлични за паметење и за работа на мозокот, како и за одржување на линијата и одлично варење.

Лешници

Лешниците го намалуваат лошиот холестерол, ја спречуваат анемијата, ја подобруваат работата на црниот дроб. Лешниците содржат влакна, железо, фосфор, фолна киселина, калциум, магнезиум и витамин Б.

Индиски ореви

Се препорачуваат да ги јадете пред тренинг. Богати се со протеини и јаглехидрати.

Семки од сончоглед

Поради присуството на триптофан, овие семки го намалуваат апетитот и со самото тоа имаат позитивно влијание на линијата.

Семки од тиква

Го подобруваат варењето бидејќи се богати со протеини и имаат противвоспалително дејство.

Кикирики

Кикириките содржат добри маснотии, витамин Е, витамин Б3 и фолна киселина која е важна во бременоста.

реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Здравје

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Read more

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Read more

Докторка објасни зошто некои луѓе умираат и покрај тоа што се вакцинирани

Read more

Загрижувачки причини зошто лесно ви се појавуваат модринки

Read more
 

Магазин

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Читај повеќе

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Читај повеќе

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Читај повеќе

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Читај повеќе

За што најчесто лажат мажите и жените при запознавање на интернет?

Читај повеќе

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Читај повеќе