Зошто треба да јадете калинки?

Калинката е овошје кое е познато како симбол на здравје и вечен живот. Поради оваа причина, треба да ги јадете што почесто.

Една калинка задоволува дури 16 отсто од дневните потреби на организмот за витамин Ц. Нутриционистите препорачуваат да се јаде на празен стомак. Ако страдате од болки во зглобовите, консумирајте калинка бидејќи содржи флавоноли кои го намалуваат отокот.

Покрај тоа, калинката содржи и антиоксиданс пуникалагин, кој има способност да го заштити срцето и крвниот систем. Ако го консумирате редовно, ќе го намалите крвниот притисок и лошиот холестерол.

Една чаша сок од калинка дневно ќе го зачува здравјето на простатата и ќе ги намали шансите за еректилна дисфункција. Ги уништува и бактериите во телото како ешерихија коли и стафилокока.

Доколку сте под стрес, калинката ќе го поттикне производството на серотонин, попознат како хормон на среќата и за кратко време ќе почнете да се чувствувате многу подобро, т.е. во подобро расположение.

Истражувањата исто така покажаа дека калинката е ефикасна за спречување на рак на белите дробови, дојката, простатата, дебелото црево и кожата.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе