Зошто треба да јадете праски секој ден?

Освен што нè освежуваат во летните месеци, праските влијаат позитивно на нашето здравје и го подобруваат имунитетот на организмот.

Одвоивме неколку интересни факти и причини зошто треба секој ден да јадете праски.

Една просечна праска содржи 58 калории, полна е со протеини, витамини Ц, А, Е и К, манган, влакна, железо и калиум. Богата е со антиоксиданси и поволно влијае врз кожата.

1. Ги намалува алергиите

Состојките во праските поволно влијаат на оние кои се борат со летните алергии, особено со поленот од трева присутен во воздухот. Кога телото е изложено на алергени ослободува хистамин, хемикалија која настојува да му помогне на организмот во одбрана од алергени. Но, истовремено хистаминот предизвикува непријатни симптоми на алергија како чешање, кивање и кашлица.

2. Го намалува нивото на шеќер во крвта

Праските често се препорачуваат како дел од оброците на дијабетичарите поради способноста на снижување на шеќерот во крвта.

3. Го подобруваат имунитетот

Редовното јадење праски може да влијае на создавање поотпорен имунитет на организмот, бидејќи содржи антиоксиданси, витамини и минерали. Посилен имунитет помага во полесно носење со сезонски настинки, но и други болести.

4. Ја подобрува кожата

Во кремите за лице и тело има добра причина зошто има екстракти од праски. Одредени состојки од праските ја подобруваат способноста на кожата да ја задржува влагата, а со самото тоа кожата е позатегната. Во алтернативната азиска медицина цветовите од праска се користат за ублажување на изгореници од сонце.

Тагови
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Здравје

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе