Зошто треба да јадете праски секој ден?

Освен што нè освежуваат во летните месеци, праските влијаат позитивно на нашето здравје и го подобруваат имунитетот на организмот.

Одвоивме неколку интересни факти и причини зошто треба секој ден да јадете праски.

Една просечна праска содржи 58 калории, полна е со протеини, витамини Ц, А, Е и К, манган, влакна, железо и калиум. Богата е со антиоксиданси и поволно влијае врз кожата.

1. Ги намалува алергиите

Состојките во праските поволно влијаат на оние кои се борат со летните алергии, особено со поленот од трева присутен во воздухот. Кога телото е изложено на алергени ослободува хистамин, хемикалија која настојува да му помогне на организмот во одбрана од алергени. Но, истовремено хистаминот предизвикува непријатни симптоми на алергија како чешање, кивање и кашлица.

2. Го намалува нивото на шеќер во крвта

Праските често се препорачуваат како дел од оброците на дијабетичарите поради способноста на снижување на шеќерот во крвта.

3. Го подобруваат имунитетот

Редовното јадење праски може да влијае на создавање поотпорен имунитет на организмот, бидејќи содржи антиоксиданси, витамини и минерали. Посилен имунитет помага во полесно носење со сезонски настинки, но и други болести.

4. Ја подобрува кожата

Во кремите за лице и тело има добра причина зошто има екстракти од праски. Одредени состојки од праските ја подобруваат способноста на кожата да ја задржува влагата, а со самото тоа кожата е позатегната. Во алтернативната азиска медицина цветовите од праска се користат за ублажување на изгореници од сонце.

Тагови
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе