Зошто треба да јадете сушени сливи?

Сушеното овошје е најпопуларно во зима, но не само поради тоа што е вкусно. Сушените сливи имаат многу придобивки за вашето здравје.

Сливите се полни со хранливи состојки кои ги штитат коските и го подобруваат целокупното здравје на организмот.

Иако содржат количина на природен шеќер, сушените сливи се полни со влакна кои ја успоруваат апсорпцијата на шеќерот во крвта.

Со други зборови, не треба да се грижите за тоа дали сушеното овошје е лошо за нивото на шеќер во крвта, затоа што богатата количина на влакна се грижи за тоа.

Влакната кои се содржат во сушените сливи помагаат на дигестивниот систем.

Тие ја зголемуваат количината на корисните бактерии во цревата, што придонесува на губењето на вишокот килограми.

Само половина шолја од ова сушено овошје содржи 6 гр. влакна, што е одлично за вашиот организам.

Исто така содржат и други неопходни хранливи материи како што е калиум, кој помага за варење и регулирање на крвниот притисок, и витамини А, К, Б6  и нијацин.

Кога е во прашање здравјето на вашите мускули и коски, сушените сливи се одличен додаток во исхраната, затоа што содржат бор, минерал кој е неопходен за функционирање на коските и мускулите.

Едната студија покажа дека консумирањето на сушени сливи спречува губиток на коскена маса кај жените во менопауза.

Исто така, друго истражување покажа дека консумирањето на сливите го намалува негативниот ефект на зрачење на коскената маса, така што личностите кои се на овој вид на лечење, треба да додадат сливи во својата исхрана.

Сливите исто така се и сојузник за убавина. Спречуваат настанување на брчки и ситни линии на кожата.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе