Зошто треба да јадете сушени сливи?

Сушеното овошје е најпопуларно во зима, но не само поради тоа што е вкусно. Сушените сливи имаат многу придобивки за вашето здравје.

Сливите се полни со хранливи состојки кои ги штитат коските и го подобруваат целокупното здравје на организмот.

Иако содржат количина на природен шеќер, сушените сливи се полни со влакна кои ја успоруваат апсорпцијата на шеќерот во крвта.

Со други зборови, не треба да се грижите за тоа дали сушеното овошје е лошо за нивото на шеќер во крвта, затоа што богатата количина на влакна се грижи за тоа.

Влакната кои се содржат во сушените сливи помагаат на дигестивниот систем.

Тие ја зголемуваат количината на корисните бактерии во цревата, што придонесува на губењето на вишокот килограми.

Само половина шолја од ова сушено овошје содржи 6 гр. влакна, што е одлично за вашиот организам.

Исто така содржат и други неопходни хранливи материи како што е калиум, кој помага за варење и регулирање на крвниот притисок, и витамини А, К, Б6  и нијацин.

Кога е во прашање здравјето на вашите мускули и коски, сушените сливи се одличен додаток во исхраната, затоа што содржат бор, минерал кој е неопходен за функционирање на коските и мускулите.

Едната студија покажа дека консумирањето на сушени сливи спречува губиток на коскена маса кај жените во менопауза.

Исто така, друго истражување покажа дека консумирањето на сливите го намалува негативниот ефект на зрачење на коскената маса, така што личностите кои се на овој вид на лечење, треба да додадат сливи во својата исхрана.

Сливите исто така се и сојузник за убавина. Спречуваат настанување на брчки и ситни линии на кожата.

реклама

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Read more

Филипче се врати во операционата сала

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

Здравје

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Магазин

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе
  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

Читај повеќе

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Читај повеќе