Зошто треба да јадете урми?

Урмите се корисни во борбата против многу болести.

Богати се со витамини, минерали и влакна и се одлична замена за чоколадо и друга слатка храна.

За што сè е добро да јадете урми?

Го намалуваат холестеролот

За луѓето коишто имаат покачен холестерол, урмите се одлично овошје. Се верува дека овие слатки плодови го намалуваат лошиот холестерол во организмот. 

Го зајакнуваат срцето и крвните садови

Доколку имате ослабнат срцев мускул или некој друг вид на срцеви заболувања, јадете урми. Оставете ги да отстојат преку ноќ потопени во вода.

Наутро исчистете ги од семките, смелете ги во блендер заедно со вода. Неколку пати дневно консумирајте една лажица од оваа смеса.

Го намалуваат притисокот

Урмите се богати со калиум, а содржат многу малку натриум. Порција од пет или шест урми има околу 80 мг магнезиум, минерал кој придонесува за ширењето на крвните садови.

Истражувањата покажуваат дека доколку внесете 370 мг дневно од овој минерал го намалува крвниот притисок.

Штитат од мозочен удар

Благодарение на богатата содржина со калиум, урмите се покажаа како одлично средство за одржување на здравјето на нервниот систем.

Истражувањата покажаа дека поголем внес на калиум може да го намали ризикот од мозочен удар за неверојатни 40 проценти.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Жена од Мали роди девет бебиња – пет девојчиња и четири момчиња

Read more

Здравје

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Read more

Пет причини поради кои сте постојано жедни

Read more

Исфрлањето на глутенот од исхраната не е за секого безопасно

Read more

Најнездравиот начин на подготовка на јајца

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе