Зошто треба да консумирате протеини пред утринскиот тренинг?

На сите ни е познато дека на процесот на слабеење влијае и начинот на исхрана. Има хранливи состојки кои можат да ги забрзат резултатите. Во кој период од денот е најдобро да ги консумирате? Научниците го имаат одговорот.

Без оглед на тоа дали сакате да слабеете или да ја подобрите кондицијата, менување на начинот на исхрана не е лесна одлука, пишува Express.

Комбинацијата на планот на исхрана со редовното вежбање дава резултати. Консумирајте намирници богати со протеин кој е важна хранлива состојка доколку сакате да останете во форма.

Протеинот во исхраната помага за подобрување на кондицијата, вели нутриционистот Герет Николас.

Протеинската диета се базира на месо, риба, јајца, овес. Доколку овие намирниците ги внесете во исхраната, треба да внимавате на количината на оброците.

Ако вашиот план се сведува на вежбање два или три пати седмично, за да слабеете го модифицирате внесот на протеин. Размислете кое е потребната количина на протеин која треба да ја внесувате секојдневно. Протеинот влијае на енергијата и ефикасниот тренинг.

Кога е најдоброто време да консумирате протеин?

Додека спиете, телото ја троши резервата на протеини кои ги внесувате во текот на денот. Но, откако ќе се разбудите, на вашето тело му недостасуваат аминокиселини. 

Затоа, настојувајте да консумирате најмалку 20 гр. протеин. Протеинската каша со семки и овошје е лесна и вкусна опција.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Read more

Фит

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе