Зошто треба да консумирате протеини пред утринскиот тренинг?

На сите ни е познато дека на процесот на слабеење влијае и начинот на исхрана. Има хранливи состојки кои можат да ги забрзат резултатите. Во кој период од денот е најдобро да ги консумирате? Научниците го имаат одговорот.

Без оглед на тоа дали сакате да слабеете или да ја подобрите кондицијата, менување на начинот на исхрана не е лесна одлука, пишува Express.

Комбинацијата на планот на исхрана со редовното вежбање дава резултати. Консумирајте намирници богати со протеин кој е важна хранлива состојка доколку сакате да останете во форма.

Протеинот во исхраната помага за подобрување на кондицијата, вели нутриционистот Герет Николас.

Протеинската диета се базира на месо, риба, јајца, овес. Доколку овие намирниците ги внесете во исхраната, треба да внимавате на количината на оброците.

Ако вашиот план се сведува на вежбање два или три пати седмично, за да слабеете го модифицирате внесот на протеин. Размислете кое е потребната количина на протеин која треба да ја внесувате секојдневно. Протеинот влијае на енергијата и ефикасниот тренинг.

Кога е најдоброто време да консумирате протеин?

Додека спиете, телото ја троши резервата на протеини кои ги внесувате во текот на денот. Но, откако ќе се разбудите, на вашето тело му недостасуваат аминокиселини. 

Затоа, настојувајте да консумирате најмалку 20 гр. протеин. Протеинската каша со семки и овошје е лесна и вкусна опција.

реклама

Фит

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more

Колку кардио е потребно за да се стопат наслагите околу стомакот?

Read more

Со јога до здраво срце

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе