Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

А.С.
/ 09.12.2022 / 16:33

Редовното вежбање и здравата исхрана се важни, тоа веќе го знаеме. Но, за заштита на здравјето треба да вложиме и сосема малку повеќе напор.

Мажи на средни години кои не можат да направат десет склека одеднаш имаат далеку повисок ризик од срцев удар и други срцеви болести, покажува едно најново истражување.

Мажите кои можат да направат повеќе од 40 склекови со тоа го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести за 97 проценти во наредните 10 години од животот, вели стручниот тим од Универзитетот Харвард.

Меѓутоа, способноста да направите меѓу 21 и 30 склекови значи дека сте изложени на една четвртина ризик од заболувања како коронарна артериска болест или срцева слабост. Меѓутоа, во секој случај ризикот е помал отколку кај оние кои не можат да направат ни 10.

Експертите објаснуваат дека склековите се подобар показател за идното срцево здравје од утврдените фитнес стадарди како трчање.

„Нашите наоди покажаа дека склековите може да бидат лесен и бесплатен метод што може да ни помогне во проценката на ризикот од кардиоваскуларни боелсти во речиси секакво опкружување. Изненадува фактот дека способноста да се изведат склекови е повеќе поврзана со проценката на ризик од кардиоваскуларни болести отколку тестот на лента за трчање“, вели Џастин Јанг, професот на Харвард.

Истражувањето било спроведено на повеќе од 1.000 испитаници – американски пожарникари на 40-тина години. Иако истражувачите се прилагодувале на различните возрасти и тежини на пожарникарите, успеале да најдат поврзаност меѓу бројот на направени склекови и долгорочното добро здравје.

Ова е пво истражување што покажува дека склековите може да бидат ефикасен тест за иден ризик од кардиоваскуларни болести, но независни стручњаци предупредуваат дека слични анализи треба да се направат и кај други групи на мажи кои се помалку активни од пожарникарите.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фит

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Навистина се слабее пет килограми со пешачење секој ден цел месец

Read more

Какви тренинзи нема да ви помогнат во слабеењето?

Read more

Стопете 500 калории со 30 минути вежбање во домашни услови

Read more
 

Магазин

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе