Зошто треба да ставате кора лимон во машината за садови?

Ако користите машина за садови, треба да знаете дека во неа можете да додадете кора од лимон. Имено, кога ги миете садовите во машина за садови, тие и после миењето може да содржат дамки или парчиња храна па треба повторно да ги миете рачно.

Овој проблем може да го решите така што ќе додадете парче лимон во машината. По миењето, садовите ќе бидат чисти и без остатоци од храна. Освен тоа, ќе остане и свежиот мирис на лимон.

Ако немате лимон, може да користите и портокал, грејфрут или лимета. Киселината во цитрусното овошје е позната како природно средство за чистење, па затоа е одлична за полирање и дезинфекција.

Лимонот содржи и антибактериски супстанции, па ако додадете кора од лимон во машината ќе се ослободите од бактериите и ќе направите дезинфекција на садовите. Лимонот ги отстранува и тврдокорните масни наслаги на садовите.

Не користете лимон доколку миете садови од алуминиум и сребро.

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Живот

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Read more

Декорации за сечиј вкус: 3 прекрасни растенија што се садат во октомври

Read more

Фигурина на слон во домот и други извори на среќа

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more
 

Магазин

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Читај повеќе

Како се менува вагината низ годините?

Читај повеќе
  • filter

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Читај повеќе

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Читај повеќе