Зошто треба максимално да уживате во мастурбацијата?

Не постои формула што треба да ја следите за да доживеете оргазам. Мастурбацијата ќе ве научи што ви помага за да доживеете оргазам.

Патот до оргазмот се крие во откривањето на внатрешните желби на телото, со разоткривање на телото ќе откриете како да постигнете оргазам. Некои жени постигнуваат оргазам со стимулација на клиторисот, некои со вагинална пенетрација, а некои со нивна комбинација.

Со мастурбација, жените градат сексуална самодоверба која ќе им овозможи полесна комуникација со партнерот. Ќе стекнат храброст да кажат што им се допаѓа во сексот, односно што не им се допаѓа.

„Мастурбацијата е најважниот облик на сексуална активност и можност за самодоверба во сексот. Низ мастурбацијата ќе научите што ве задоволува и што ја ослободува вашата сексуална креативност. Не мора да мислите на некој друг, ниту да се плашите од критики од партнерот, насочете се исклучиво на себе и правете го тоа што ве задоволува“, вели Бети Додсон, авторка на книгата „Sex for One: The Joy of Selfloving“.

Авторката смета дека мастурбацијата е најбезбедниот секс кој може да го имате, особено во време кога владеат болести. Многу е важно да ја практикувате и со партнерот, така подобро ќе се запознаете и ќе го зачините вашиот сексуален живот.

Мастурбацијата е безбеден начин на сексуално задоволување и во бременоста, но ги смирува и менструалните грчеви.

„Доведувањето до оргазам со мастурбација ќе ви помогне полесно да заспиете“, тврди авторката

Со мастурбацијата ќе ја засакате вашата сексуалност и нема да мора да се срамите од вашите полови органи. Дебелината и должината на пенисот кај мажите варираат, исто како и клиторисот кај жените. Обликот, големината и бојата на пенисот се менуваат, како и кај клиторисот. Врвот на пенисот или клиторисот може да биде остар, нерамен на рабовите или рамен.

Авторката советува дека сексуалните желби не треба да се воздржат. Кога ќе почувствувате желба, важно е да ја задоволите, но тоа не мора да биде веднаш. Ако ви се појава сексуална желба додека сте на работа или во момент кога не може да мастурбирате, секако задоволете ја кога ќе дојдете дома. Сексуалното задоволство ќе ве направи посреќни и поопуштени, па мастурбацијата се препорачува кога сте под стрес или кога сте пред нешто што може да ви предизвика стрес.

„Не треба да се срамите од мастурбацијата, луѓето се сексуални суштества и не се единствени кои мастурбираат. За тоа не мора да зборувате со сите, но можете со најдобрите пријатели. Тие сигурно ќе ви препорачаат нешто ново да пробате, нешто што можеби ви недостига за постигнување оргазам секогаш кога ќе посакате“, смета авторката.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Љубов и секс

Знаете ли за што размислуваат мажите во текот на сексот?

Read more

Хороскопски знак кој сака да шефува и во спалната соба

Read more

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот на Стрелец

Read more

Љубовен хороскоп: Како функционира врската меѓу два исти хороскопски знаци?

Read more

Магазин

Совети од експерти: Најлошата храна за бебиња што треба да ја избегнувате

Читај повеќе

Хороскоп за 2021: Година на промени за сите, освен за еден знак

Читај повеќе

Знаете ли за што размислуваат мажите во текот на сексот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали би си купиле ваков кревет?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Читај повеќе
  • filter

Наместо со Марадона, луѓето се збогуваат со Мадона

Читај повеќе

Дали земањето брис за КОВИД-тест го оштетува мозокот и други митови за коронавирусот

Читај повеќе

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Читај повеќе
  • filter

Животот на Диего Марадона низ фотографии

Читај повеќе