Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Сладок компир или батат личи на компир, но од него се разликува по многу работи.

Слаткиот компир може да го најдете во црвена, портокалова, бела и жолта боја и со различен облик – широк или долгнавест. И вкусот може да варира, од благ до изразито сладок вкус. Тоа што ги прави посебно здрави се витамините, минералите, влакната и антиоксидансите што ги содржат, па размислете за тоа да ги вметнете во исхраната и почесто да ги јадете, пишува Mind Body Green.

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Го подобрува имунитетот

Содржи значителна количина витамин А, клучен за одржување на здрава кожа, вид и правилно функционирање на органите, но и витамин Ц.

Придонесува за општото здравје

Голем дел од влакната и антиоксидансите што се содржат во бататот значително влијаат позитивно за здравјето на цревата и системот на варење. Но, овој зеленчук е богат и со калциум, магнезиум и манган, минерали кои штитат различни системи во нашиот организам, од коски и мускули до срце и 'рбетен мозок.

Корисен за мозочните функции

Консумацијата на виолетов батат може да придонесе за мозочните функции. Студии спроведени на животни покажаа дека антоцијанините што се наоѓаат во виолетовиот батат можат да придонесат за здравјето на мозокот, да намалат воспаленија и спречуваат што делување на слободните радикали.

Делува антивоспалително

Воспаленијата кои не ги контролираме го зголемуваат ризикот од скоро секоја хронична болест, вклучително и дебелина, дијабетес и срцеви болести. Природните антивоспалителни состојки го намалуваат воспалението на клеточно ниво.

Добар за слабеење

Околу 12% од скробот во слаткиот компир е отпорен скроб, супстанца слична на влакната што телото не може да ги свари. Истражување покажа дека замената на само 5,4% од вкупниот внесување на јаглехидрати отпорни на скроб резултира во 20 до 30% поголемо согорување на масти по оброкот.

Како може да ги подготвите?

Многу едноставно, може да ги варите, печете, полните, пржите или готвите на пареа, а сето тоа може и без кора и со неа. Може да ги користите како намирница за благи и солени оброци, како и да ги вклучите во сите оброци од денот.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Read more

Здравје

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Read more

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Read more

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе