Зошто треба редовно да се чисти душекот со правосмукалка и како содата бикарбона може да помогне?

Додека многу луѓе секојдневно ги чистат подовите и мебелот во својот дом со правосмукалка, има еден предмет што многумина го прескокнуваат. Станува збор за душек, кој е почва за прашина и алергени (покрај прашинските грини) и кој може и треба редовно да се чисти.

Со текот на времето, душеците (како и сите други површини во домаќинството) акумулираат остатоци и мора да се освежат. За разлика од другите површини, не можете да го видите она што го вакумирате бидејќи се спојува со површината на душекот или е целосно скриено. За среќа, редовното чистење со правосмукалка по отстранувањето на заштитниот капак ќе помогне да се подигнат голем дел од остатоците и алергените на површината.

Ако некој во вашиот дом страда од сериозни алергии или ако сакате да јадете во спалната соба, во ваш најдобар интерес ќе биде да го вакуумирате вашиот душек на секои две недели.

Покрај чистењето со правосмукалка, еден од најдобрите методи за чистење и освежување на душекот е впарувањето со правосмукалка со сода бикарбона.

Сода бикарбоната е одлична кога станува збор за неутрализирање на мирисите, како и за отстранување на мали дамки и помагање да се исуши влагата што ја задржува од потта секоја вечер.

За почеток, едноставно посипете дарежлива количина сода бикарбона на вашиот душек откако ќе ги извадите чаршафите и заштитникот за душекот. Оставете да се впие и да ја направи својата магија најмалку 30 минути. Кога ќе заврши чекањето, темелно исчистете го душекот со правосмукалка за да ја отстраните прашината и сите остатоци. Можеби ќе треба да исчистите со правосмукалка неколку пати за да ја отстраните целата прашина. Не заборавајте добро да ја искористите алатката за тешко достапните места освен ако не сакате да ризикувате да ви остане сода бикарбона.

реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе