Зошто треба секој ден да јадете јагоди?

За многумина, јагодите се омилено пролетно овошје. Освен што се слатки и миризливи, јагодите се богати со влакна, витамин Ц, фолна киселина, калиум. Содржат и железо, бакар, магнезиум, селен и витамини.

Редовната консумација е поврзана со здраво ниво на шеќерот во крвта. Без сомнение треба да ги воведете секој ден на менито, барем во овој период додека се достапни на пазарите и маркетите.

1. Можат да ја подобрат работата на срцето

Студија објавена во магазинот Journal of Molecular Sciences вели дека со секојдневното консумирање намирници богати со витамин Ц, како јагодите, може да го подобрите здравјето на кардиоваскуларниот систем.

2. Го чуваат здравјето на мозокот

Научниците велат дека јагодите се одговорни и за намаленото пропаѓање на мозокот, а можно е за тоа да се одговорни флавоноидите коишто се наоѓаат во нив, а имаат антивоспалителни својства и штитат од рак.

3. Го подобруваат варењето на храната

Една шолја јагоди содржи околу 3 грама влакна кои се важни за дигестивниот систем и цревата, па штитат од опстипација.

4. Помагаат во зачувување на видот

Јагодите помагаат во превенција на старосна макуларна дегенерација, најчест причинител на слепило кај повозрасните лива. Истражување покажа дека со секојдневна консумација на три или четири овошки можно е да се намали ризикот од макуларна дегенерација за повеќе од 36%.

Колку повеќе јагоди јадете, толку поздраво ќе биде вашето тело.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Здравје

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Read more

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Read more

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Read more

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе