Зошто треба секој ден да јадете капини?

Сезоната на капини веќе е почната, а ова овошје за жал не е често застапено на нашата трпеза. Иако претставува совршен дар од природата за целокупното здравје, сепак малкумина знаат за придобивките од секојдневното консумирање капини.

Одлични се за превенција на многу болести, а се наоѓа и на топ 10 листата од намирници кои можат да спречат појава на малигна болест.

Капините се богати со витамини А, Б1, Б3, Б6, Ц, Е и К, како и со фолна киселина. Содржат магнезиум, калиум, калциум, цинк и железо, но и аминокиселини и влакна кои се корисни за дигестивниот систем.

Капините се ефикасни во спречување појава на карцином на бели дробови и дебело црево. Особено се корисни за повозрасните луѓе бидејќи помагаат во забавување на слабеењето на моторните и когнитивните функции.

Редовното консумирање капини може да ја подобри меморијата. Богати се со нерастворливи влакна важни за оптимално функционирање на дигестивниот тракт. Помагаат во празнење на цревата, во регулирање на тврдата столица и во случај на опстипација.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе