Зошто веруваме во работи што не се вистинити?

Се чини дека живееме во епидемија на лажни уверувања и лажни вести.

Кога станува збор за тврдеа како она дека Земјата е рамна, првото нешто на кое помислуваме е „Дали навистина се толку глупави?“, но всушност треба да направиме чекор назад и да дознаеме прво како функционира човечкиот мозок и како ги процесира и зачувува информациите?

Научникот Филип Фернбах во неговото излагање на TEDxMileHigh ги објаснува зачудувачките вистини за човечкиот мозок. Истражувањето на коавторот на книгата „Илузијата на знаењето: Зошто никогаш не размислуваме сами?“ се фокусира на тоа зошто мислиме дека знаеме многу повеќе отколку што навистина знаеме и кои се последиците од ова на поединците и на општеството.

реклама

Наука и технологија

National Geographic со дрон сними документарец за Монт Еверест

Read more

Неверојатен тајмлапс: Движењето на Сонцето во текот на 10 години

Read more

Како да блокирате пораки на iPhone?

Read more

Сè што треба да знаете за 5G

Read more

Нови видеа

play_arrow

13-годишно девојче зборува 20 јазици

Read more
play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Read more
play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Read more
play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more
play_arrow

Црвената Месечина им го разубави 4 Јули на Американците

Read more
play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more
play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Read more
play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Read more
play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more
play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more