Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Дали некогаш сте почувствувале како ви се тресат нозете по секс?

Без разлика дали имате секс со вашиот партнер или едноставно уживате со некоја од најдобрите секс играчки во светот, многу жени почувствувале тресење на нозете, бидејќи искуството е прилично вообичаено и сето тоа е поврзано со она што се случува кога ќе доживеете оргазам. 

Начинот на кој телото реагира на оргазам варира од личност до личност, а исто така и начинот на кој го постигнувате. Има многу начини за кулминација за време на сексуалната активност, без разлика дали уживате во тоа со еден од вашите омилени вибратори што ги имате или сте стимулирани од вашиот партнер.

Тоа е всушност резултат на опуштање на целиот организам после добар, еуфоричен секс. Оргазмот ја ослободува насобраната сексуална напнатост и телото едноставно сака да се одмори и да се опушти.

Кога ќе доживееме оргазам, телото физички реагира на тоа задоволство. Тоа вклучува, меѓу другото, грчеви на прстите и многу релаксирачко пецкање по целото тело.

„Како што се зголемува возбудата, се зголемуваат и отчукувањата на срцето и крвниот притисок. Дишењето станува побрзо, а кожата поцрвена“, објаснува секс терапевтот доктор Лаура Вовел од Велика Британија.

„Кога ќе дојде до оргазам, мускулите во вагината, а понекогаш и на други делови од телото често се грчат или стегаат. Во исто време, мозокот ослободува бран допамин, одговорен за чувството на задоволство, и окситоцин, хормонот одговорен за поврзување со некого и за галење“, објасни таа.

Токму ова е причината зошто може да ви се тресат нозете после оргазам. Вашето тело чувствува толку многу работи одеднаш, а тоа резултира со акумулација на голема напнатост во мускулите, особено во нозете. Така, кога целата акција ќе заврши и повторно ќе се опуштите, нозете обично ви се тресат, објаснува д-р Вовел и истакнува дека нема причина за грижа, бидејќи тоа е сосема нормална „последица“ од добриот секс.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Љубов и секс

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Read more

Знаци кои откриваат дека не сте со вистинскиот маж за вас

Read more

Какви се мажите во сексот кога се заљубени?

Read more

Како да знаете дали сте го одбрале совршениот партнер за вас?

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе