Зошто ви трепери очниот капак?

Треперењето на очниот капак е вообичаено и безопасно. Во поголемиот број случаи трае неколку секунди или неколку минути, а понекогаш може со прекини да трае со денови. Ако треперењето не прекинува и/или имате и други придружни симптоми како печење, црвенило или болка, веднаш побарајте лекарска помош.

Медицинскиот израз за треперење или „играње“ на очниот капак е миокимија. Многу ретко, треперењето може да е знак за сериозна невролошка состојба како парцијален грч на лицето.

Ова се најчестите причини за треперење на очниот капак и што треба да направите за да помине побрзо непријатноста.

реклама

Здравје

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Read more

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Read more

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Read more

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Read more
play_arrow

5 рецепти за крофни

Read more
play_arrow

Фејл компилација: Матуранти 2020

Read more
play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Read more
play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Read more
play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Read more
play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Read more
play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Read more
play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Read more
play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more
play_arrow

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Read more