Зошто видеоигрите се толку скапи?

Британските регулатори го блокираа спојувањето помеѓу Microsoft и Activision Blizzard поради импликациите за Cloud gaming.

Покрај фактот дека одлуката значително ќе влијае на иднината на двете компании, документите открија и некои детали во врска со зголемените трошоци на главните наслови на ААА.

Имено, некои од големите издавачи на пазарот тврдат дека трошоците за создавање на нивните игри понекогаш надминуваат милијарда долари.

Според документите, насловите на ААА кои добиле зелено светло да се појават во текот на 2024 и 2025 година, генерално добиваат буџети од 200 милиони долари и повеќе. Call of Duty веќе надмина 300 милиони долари, а тоа се само трошоци за развој. Следниот дел од серијата Grand Theft Auto веќе има одобрен почетен буџет од 250 милиони долари и повеќе. Ако ги земеме предвид трошоците за маркетинг, таа бројка лесно може да го надмине прагот од една милијарда долари.

Уште повеќе, едно големо студио за нова игра во популарна франшиза тврди дека нивниот наслов чинел 660 милиони долари за да се развие, а трошоците за маркетинг додаваат уште 550 милиони долари на конечниот резултат. Трошоците за маркетинг честопати се повисоки од трошоците за развој на игри.

Сè поголем притисок

Тоа е огромен скок од ситуацијата пред пет години кога повеќето наслови на ААА имаа буџет помеѓу 50 и 150 милиони долари. Дополнително, документите ги покажаа и проблемите со кои се соочуваат студијата кои развиваат наслови за франшизата Call of Duty.

„Мораме да создадеме толку многу содржини за Call of Duty што повеќе не можеме да се потпреме само на едно студио. Сега ни требаат едно и пол студиа за секој годишен наслов CoD. Тој вид на притисок не принудува да ангажираме сè повеќе и повеќе надворешни соработници. Не мислиме дека тоа наскоро ќе се промени на подобро“, тврди Activision.

Покрај сето тоа, се појавија и некои податоци поврзани со изјавите на Microsoft, кои, да бидеме реални, не звучеа убедливо од старт. Имено, нивното тврдење дека игрите Call of Duty ќе бидат објавени на Nintendo Switch во иднина е докажано лажно бидејќи во извештајот се наведува дека платформата на Nintendo едноставно не е „технички способна“ да работи CoD наслови и покрај тоа што Microsoft тврди, а податоците исто така се појави дека Game pass може да поскапи по спојувањето на двете компании.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Гејминг

Конечно: Пристигна Counter-Strike 2, реакциите измешани

Read more

Apple: iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола

Read more

Grand Theft Auto V слави десетгодишнина

Read more

Deep Earth Collection додатоците ја менуваат бојата на PS5, доаѓаат и контролори во нови нијанси

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе