Зошто високите температури предизвикуваат главоболки и што можете да направите за да ги спречите?

Главоболката предизвикана од топлина се јавува кога изложувањето на високи температури ја надминува способноста на телото ефикасно да ја регулира сопствената температура.

Ова може да биде резултат на продолжено изложување на топлина, напорна физичка активност на високи температури или поминување време во средини како што се сауни.

Според здравствените експерти, прекумерната топлина навистина може да предизвика главоболки. Сепак, реакцијата на телото на топлина може да придонесе и за развој на главоболки.

Факторите како дехидрација, отсјај од сонце, притисок и влажност во воздухот може да ги влошат главоболките предизвикани од топлината. Дехидрацијата игра особено важна улога, бидејќи на телото му треба повеќе течност за да ги компензира загубите од пот во топло време.

Симптомите може да се манифестираат поинаку, а вклучуваат гадење, вртоглавица, грчеви, несвестица, студена кожа, како и постојана жед.

Што можете да направите за да спречите тоа да се случи? Пред сè, ограничете ја изложеноста на отворено. Пијте многу вода за да спречите дехидрација. Изберете соодветна облека - лесни и воздушни парчиња.

Консумирајте пијалаци богати со електролити за да се рехидрирате. Внимавајте на исхраната и јадете храна богата со вода. Покрај употребата на крема со заштитен фактор, можете да користите и ладни облоги за намалување на температурата и ублажување на симптомите на главоболка.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Здравје

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе