Зошто ин витро оплодувањето не успева првиот пат?

За паровите кои не успеваат да станат родители по природен пат, првиот чекор е ин витро оплодување.

Од колку обиди успева вонтелесното оплодување (ВО)? Која е причината зошто не успева првиот пат? Дали старосната граница е поместена? На оваа тема, но и на други од областа на гинекологијата зборуваше д-р Небојша Зечевиќ, специјалист по гинекологија и акушерство, во емисијата Jutro.

На прашањето зошто ин витро оплодувањето не успева првиот пат, докторот вели:

„Добро и тешко прашање, на кое се обидувам да одговорам 40 години. ВО напредува, тоа е охрабрувачка вест. Кон крајот на седумдесеттите години започна ВО, а успехот на пионерите во ембриологијата и биологијата беше низок. Денеска се изведуваат околу милион ВО, а родени се 250.000 деца. Успешноста денес е поголема по обид и изнесува 25 проценти. Во нашата болница, каде што работам, успешноста ја делиме во две категории – успешност кај жени до 38 години и успешност после тие години. Бројките варираат, а стапката на успешност кај помладите жени изнесува и до 50 проценти. Успешноста постојано расте“, вели Зечевиќ.

А од што зависи успехот на ин витро оплодувањето?

„Има неколку фактори, а еден од најважните фактори е возраста на жените, а возраста на мажите е секундарна во тој процес. Ако жената се породи во триесеттите, јајце клетките ѝ се стари 30 години... Други фактори, ендометриоза, инсулинска резистенција, полицистични јајници... Она што е важно е дијагнозата на стерилитет да се спроведе многу брзо“, нагласува тој.

Остатокот од прилогот погледнете го во видеото подолу.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Здравје

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Read more

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Read more

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Read more
 

Магазин

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе