Зошто внесот на вода е важен кога сакате да ја зголемите мускулната маса?

Ф.З.
/ 07.03.2023 / 16:35

Водата е суштинска компонента кога се обидувате да стекнете мускулна маса. Таа е еден од вашите најдобри сојузници за зголемување на големината, тонусот и силата на вашите мускули додека се впуштате во режим на вежбање.

Пред сè, важно е да се разбере дека хидратацијата е од суштинско значење за нашето тело, а не само за раст на мускулите. Водата е една од најважните хранливи материи во телото, ја одржува рамнотежата на сите системи на човечкото тело, вклучувајќи го срцето, мозокот, белите дробови, бубрезите и мускулите.

Освен што ги „подмачкува“ зглобовите и ја контролира телесната температура, водата исто така ги транспортира хранливите материи до сите делови на телото, вклучително и снабдувањето на телото со енергија.

Со тоа што ќе останете адекватно хидрирани, можете да ја зголемите издржливоста на вашето вежбање искористувајќи ја широката листа на добро познати здравствени придобивки од водата.

Водата игра клучна улога во стимулирањето на зголемувањето на мускулната маса, бидејќи ги носи материјалите неопходни за изградба на протеински и гликогенски структури, главни извори на енергија во телото. Не само што овозможува подобра слобода на движење, туку и ви помага да изградите мускули доволно добри за да ги виткате.

Исто така, го балансира вашиот метаболизам и помага во одржување на здрав уринарен тракт и дигестивен систем. Еден од најчестите знаци на блага дехидрација е заморот, кој се намалува со внесување вода.

Научниците препорачуваат консумирање околу половина литар вода два до три часа пред тренинг. Исто така, препорачуваат консумирање на еден децилитар вода пред вежбање и до два децилитра вода на секои 10 до 20 минути за време на вежбањето.

Тагови
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Фит

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Read more

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more
 

Магазин

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Читај повеќе

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Читај повеќе

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе