Зошто внесот на вода е важен кога сакате да ја зголемите мускулната маса?

Ф.З.
/ 07.03.2023 / 16:35

Водата е суштинска компонента кога се обидувате да стекнете мускулна маса. Таа е еден од вашите најдобри сојузници за зголемување на големината, тонусот и силата на вашите мускули додека се впуштате во режим на вежбање.

Пред сè, важно е да се разбере дека хидратацијата е од суштинско значење за нашето тело, а не само за раст на мускулите. Водата е една од најважните хранливи материи во телото, ја одржува рамнотежата на сите системи на човечкото тело, вклучувајќи го срцето, мозокот, белите дробови, бубрезите и мускулите.

Освен што ги „подмачкува“ зглобовите и ја контролира телесната температура, водата исто така ги транспортира хранливите материи до сите делови на телото, вклучително и снабдувањето на телото со енергија.

Со тоа што ќе останете адекватно хидрирани, можете да ја зголемите издржливоста на вашето вежбање искористувајќи ја широката листа на добро познати здравствени придобивки од водата.

Водата игра клучна улога во стимулирањето на зголемувањето на мускулната маса, бидејќи ги носи материјалите неопходни за изградба на протеински и гликогенски структури, главни извори на енергија во телото. Не само што овозможува подобра слобода на движење, туку и ви помага да изградите мускули доволно добри за да ги виткате.

Исто така, го балансира вашиот метаболизам и помага во одржување на здрав уринарен тракт и дигестивен систем. Еден од најчестите знаци на блага дехидрација е заморот, кој се намалува со внесување вода.

Научниците препорачуваат консумирање околу половина литар вода два до три часа пред тренинг. Исто така, препорачуваат консумирање на еден децилитар вода пред вежбање и до два децилитра вода на секои 10 до 20 минути за време на вежбањето.

Тагови
реклама

Фит

Враќање во форма: Едноставен тренинг за почетници

Read more

Што се случува во телото ако секој ден јадеме овесна каша?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

Read more

Какви промени ќе забележите на телото ако почнете да вежбате со тегови?

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе