Зошто во кесата со леб треба да чувате парче целер?

Нема ништо поиритирачко од тоа кога сакате да направите сендвич и да сфатите дека лебот ви мивлосал. Но, сега, благодарение на британскиот експерт за потрошувачи Том Чрч, постои евтин трик како да не ви се случи ова.

„Ако некогаш сте земале леб за да подготвите оброк, а потоа сте откриле дека се расипал, размислете да ставите парче целер во кесата за леб“, предлага Том.

Можеби звучи чудно...

„Но, лебот ќе ја впие влагата што ја дава целерот и за возврат ќе остане свеж“, додава Том.

Со овој едноставен и достапен совет, лебот ќе остане свеж подолго време.

„Лебот нема брзо да стане сув и да мувлоса, па шансите да добиете вкусен сендвич ќе ви се зголемат“, вели тој.

Целерот можеби веќе се наоѓа на вашата шопинг листа, а ако не е, не чини многу. Следејќи го советот на Том, може да трошите помалку храна и да не треба да излегувате за повеќе леб, пренесува The Sun.

Том исто така забележува дека пореткото фрлање леб, односно поретјкото купување нов леб, заштедува пари.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Рецепти

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Read more

Како совршено да сварите тестенини?

Read more

Пилешко какво не сте пробале досега - во сос од портокал и мед

Read more

Мини пици без тесто - невообичаена подлога и здрави состојки

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе