Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Дали некогаш сте се запрашале зошто на жените подобро им оди мултитаскингот отколку на мажите?

Митот за жена која постигнува сè постои одамна, а денес решивме да се позанимаваме со оваа тема и да ги отстраниме евентуалните дилеми. Дали станува збор за перцепција или жените имаат супермоќи? Ајде да провериме.

Мултитаскингот не е машка или женска одлика

Резултатите од повеќе студии потврдија дека не само жените ја имаат оваа способност. Постојат разлики меѓу мажите и жените во брзината на обработка на информации, просторна ориентација и флуидната интелигенција. Но, тоа не е пресудно во овој случај.

Ја намалува продуктивноста

Мултитаскингот ве забавува и има негативен ефект и врз жените и врз мажите. Причината е заморувањето, што доведува до намалување на фокусираноста.

Пигмалион ефект

Откако ги прочитавте претходните пасуси, сигурно не ви е јасно зошто на крајот на краиштата жените се подобри во мултитаскинг. Одговорот лежи во т.н. Пигмалион ефект или Розентал ефект, односно тенденцијата кај некои луѓе да се вклопат во сликата што другите ја имаат за нив. Ова значи дека ако за жената се верува дека е способна да се занимава со разни активности и да се справи со различни улоги, таа ќе се обиде да го оправда тој впечаток.

Remote video URL

Заклучок

Жените се повеќе склони да работат повеќе работи истовремено, иако имаат исти предиспозиции како и мажите. Сепак, разликата е во начинот на кој се доживуваат жените и во она што тие чувствуваат дека можат да го понудат на семејството и заедницата. Не заборавајте дека е многу важно да ги знаете вашите граници.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Живот

Хороскоп за 2021: Година на промени за сите, освен за еден знак

Read more

Животот на Диего Марадона низ фотографии

Read more

Маск: Првите жители на Марс ќе живеат во стаклени куполи

Read more

Милијардер на вработените им даде подарок вреден 23,5 милиони евра

Read more

Магазин

Хороскоп за 2021: Година на промени за сите, освен за еден знак

Читај повеќе

Знаете ли за што размислуваат мажите во текот на сексот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали би си купиле ваков кревет?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Читај повеќе
  • filter

Наместо со Марадона, луѓето се збогуваат со Мадона

Читај повеќе

Дали земањето брис за КОВИД-тест го оштетува мозокот и други митови за коронавирусот

Читај повеќе

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Читај повеќе
  • filter

Животот на Диего Марадона низ фотографии

Читај повеќе

Хороскопски знак кој сака да шефува и во спалната соба

Читај повеќе