Зошто жените живеат подолго од мажите?

Ако обратите внимание, веројатно ќе забележите многу баби кои ги надживеале своите сопрузи. Просечниот животен век на жените е 79 години, додека кај мажите е нешто пократок и изнесува 73 години.

Експертите спровеле истражување за да откријат зошто животниот век на жените е речиси десет години подолг во споредба со мажите, а дошле до неколку клучни причини.

Естроген

Естрогенот игра клучна улога во одржување на здрави крвни садови, нивно проширување и подобрување на функцијата на ендотелните клетки. Ова го намалува ризикот од атеросклероза, главната причина за срцеви заболувања. Естрогенот, исто така, има корисен ефект врз нивото на холестерол, го намалува лошиот LDL холестерол и го зголемува добриот HDL холестерол. Покрај тоа, антиинфламаторните својства на естрогенот го намалуваат воспалението во крвните садови, што го намалува ризикот од хронични кардиоваскуларни заболувања.

Помалку ризични работни места и екстремни спортови

Мажите често развиваат лоши навики како што се пушење, консумирање алкохол, употреба на дрога и брза храна. Исто така, учествуваат во поризични работи и практикуваат екстремни спортови, што го зголемува ризикот од хронични заболувања. Овие однесувања, заедно со поголем ризик од несреќи и повреди, може значително да го скратат животниот век на мажите.

Поздрава исхрана и вежбање

Жените често имаат клучна улога во подготовката на храната и се трудат да обезбедат разновидна и здрава исхрана. Исто така, тие посветуваат повеќе внимание на вежбањето, кое придонесува за одржување на мускулите и коските, зајакнување на срцето, контрола на тежината и општото здравје.

Редовни медицински прегледи

Жените покажуваат поголема тенденција да посетуваат лекар редовно во споредба со мажите, кои често ги игнорираат симптомите или го одложуваат барањето лекарска помош. Кога конечно одат на лекар, мажите често помалку ги следат препораките на лекарот отколку жените.

Овие клучни родови разлики укажуваат на комплексен сет на фактори кои влијаат на долговечноста, комбинирајќи ги биолошките, социјалните и факторите на животниот стил.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Живот

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Read more

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Read more

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе