Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Една меѓународна студија откри дека 47 отсто од постарите парови во Англија имаат висок крвен притисок, кој е главната причина за срцеви и мозочни удари.

Состојбата, позната и како хипертензија, предизвикува артериите да станат вкочанети и тесни, што го олеснува таложењето на масните материи.

Постојат неколку фактори кои можат да предизвикаат висок крвен притисок. Исхраната е главниот фактор, односно прекумерното внесување сол. Сепак, според една студија објавена во списанието на Американското здружение за срце, да се биде во брак може да ги зголеми шансите за развој на хипертензија.

И не, тоа не е поради стрес или кавги, туку е поврзано со тоа колку сте поврзани со партнерот, велат научниците. Едно истражување меѓу државите покажа дека речиси половина од постарите парови во Англија, како и во САД, Кина и Индија, имаат висок крвен притисок.

„Знаеме дека високиот крвен притисок е вообичаен кај средовечните и постарите возрасни лица, но бевме изненадени кога откривме дека кај многу постари парови, и мажот и жената имаат висок крвен притисок“, објасни д-р Чихуа Ли во изјавата на американскиот Здружение за срце..

Истражувачите анализирале мерења на крвниот притисок на 3.989 американски парови, 1.086 англиски парови, 6.514 кинески парови и 22.389 индиски парови. За да учествуваат во студијата, паровите морале да бидат во брак или да се опишат себеси како партнери кои живеат во исто домаќинство.

Помеѓу англиските двојки, преваленцата на двајцата партнери со висок крвен притисок беше највисока со 47 проценти. Висок крвен притисок бил забележан кај 38 отсто од американските двојки, 21 отсто од кинеските и 20 отсто од паровите од Индија.

„Во Кина и Индија постои силно верување во држење заедно како семејство, така што паровите можат да имаат поголемо влијание врз здравјето на едни со други. Се очекува паровите да зависат еден од друг и да се поддржуваат, така што не е тешко да се види зошто нивното здравје е толку поврзано“, заклучува коавторот на студијата, д-р Пеји Лу.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе