Зверев го испрати Надал дома по победата над Медведев

Лондон, 16 ноември 2019 (МИА) – Александар Зверев се квалификува во полуфиналето на финалниот Мастерс турнир на најдобрите осум во Лондон, откако го победи Данил Медведев во два сета – 6-4, 7-6 (4) за точно еден час и 20 минути.

Тоа беше втора победа на Зверев во групата „Андре Агаси“ по таа против Рафаел Надал. Шпанецот даде сè од себе за пласман во полуфиналето во англиската престолнина, но неговите два тешки успеси над Медведев и Циципас се покажаа недоволни за Матадорот и неговите амбиции за полуфинале и за првата титула на турнирот.

Зверев остана втор во својата група поради поразот од директниот конкурент Циципас, но со подобри индикатори во однос на играта од Надал, помина во следната фаза.

Тој ќе игра во едното полуфинале со Доминик Тим во сабота вечер од 21 часот. Во другиот дуел, дебитантот во турнирот Стефанос Циципас излегува против шесткратниот шампион Роџер Федерер во 15 часот по македонско време.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more

Тенис

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Read more

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Read more

Барти ќе го пропушти УС Опен

Read more

АТП со важна промена во системот за рангирање

Read more

Спорт

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе