Зверев го откри планот за елиминација на Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ и Александар Зверев играат за финалето на УС Опен.

Ова е голема шанса на светскиот рекет број 1 да му се „одмазди“ на Зверев за болниот пораз на ОИ во Токио.

Зверев откри неколку работи за тоа како може да се совлада Новак, иако ова му успеа само три пати во кариерата од 9 обиди.

„Пред да почнете да играте против Ѓоковиќ, мора да знаете што е неопходно за да се подготвите најдобро што можете. Мора да бидете совршени. Во спротивно, нема да победите. Затоа и другите тенисери губат од Новак“, вели Зверев.

„Ако сакате да го победите Ѓоковиќ, мора да се борите сами. Мора да ги контролирате нападите и постојано да напаѓате. Не смеете да правите многу грешки“, додаде тој.

Зверев сепак призна дека Новак е најдобриот тенисер во светот и многу е тешко да го победите. „Јас го постигнав тоа еднаш, но ми се чини дека Новак е непобедлив на Грен слемовите“, заклучи тој но, додаде „само јас успеав да го победам на меч кој му беше важен и тоа ми дава самодоверба“.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Тенис

Нов удар за настапот на Ѓоковиќ на Австралија Опен

Read more

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Read more

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Read more

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали сум вакциниран или не

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе