Тенис
АТП ФИНАЛЕ ЛОНДОН 2019

Зверев го победи Надал на завршниот АТП турнир

12. ноември 2019 - 9:02 | МИА/КАЈГАНА

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал загуби од Германецот Александер Зверев со 0:2 (2-6 и 4-6) синоќа во натпревар од групната фаза на завршниот АТП турнир во Лондон.

Претходно во првото коло од А групата, Гркот Стефанос Циципас го совлада Русинот Даниил Медведев исто така со 2:0.

Во Б групата Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим се на првите две места по стартните победи над Матео Беретини, односно Роџер Федерер.

Наградниот фонд на турнирот изнесува девет милиони долари.

Коментирај